Yoğun sosyal medya kullanımı yalnızlığı artırıyor

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Sayar, toplumsal medyanın insanların yalnızlığını artırdığını, bunun da depresyona neden olabildiğini söyledi.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Sayar, ailede genetik rahatsızlığı olanların, çocukluk çağında travmaya maruz kalanların, bardağın boş tarafına bakanların depresyon için risk altında olduğunu söyledi.

“ZOR VAKİTLERE DÜŞTÜĞÜMÜZDE FARK EDİYORUZ”

Sosyal medya bağımlılığının da depresyona neden olabildiğini lisana getiren Sayar, şöyle konuştu:

“Sosyal medya insanların yalnızlığını tırmandırıyor. Toplumsal medyada kendimizi avuttuğumuzu sanıyoruz. Lakin oradakilerin gerçek bir dostluk olmadığını güç vakitlere düştüğümüzde fark ediyoruz. Toplumsal medya insanlardaki narsisizmi de tırmandırıyor. Hepimiz beğenilmek, alkışlanmak istiyoruz. Bu da insanları tuhaf bir çembere hapsediyor. Daha fazla beğeni alabilmek için toplumsal medyada daha fazla vakit geçiriyoruz. Daha fazla vakit geçirdikçe insanlardan daha fazla uzaklaşmış oluyorsunuz. Bunun sonucunda beşerler depresyona girebiliyor. Toplumsal medya bağımlılığının depresyona yol açtığıyla ilgili yayınlar var. O yüzden daima kararında kullanımı öneriyoruz.”

Sosyal medyayı hakikat kullanmak gerektiğinin altını çizen Sayar, “Biz akıllı aletlerin oyuncağı olmayalım, onları denetim etmeyi bilelim. Onlar bizim oyuncağımız, denetim ve irade bizde olsun” dedi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir