‘Putin’in hayatta olduğundan endişeliyim’ demişti… Kremlin’den Zelenski’ye sert cevap

Moskova’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski‘nin, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in hayatta olduğundan kuşku duyduğuna yönelik açıklamasına reaksiyon gösterdi.

“Zelenski’nin büsbütün ruhsal olarak Rusya’nın ve Putin’in var olmamasını tercih edeceği açıktır” diyen Peskov, Kiev idaresinin Rusya ve Putin’in var olduğunu kabul etmesi gerektiğini vurguladı.

Peskov, “Ukrayna rejimi, Rusya ve Putin’in var olduğunu ve var olacağını, er ya da geç Rus aykırısı her şeyden vazgeçmek zorunda kalacağını ne kadar çabuk anlarsa, Ukrayna için o kadar âlâ olur” sözlerini kullandı.

Ukrayna’nın, Rusya’nın taleplerini de değerlendirmesi gerektiğini belirten Peskov, şunları kaydetti: “Ukrayna rejimi, Rusya’nın o denli ya da bu türlü yerine getirilecek taleplerini karşılamaya hazır olduğunu ne kadar çabuk gösterirse her şey o kadar çabuk sona erer ve Ukrayna halkı, Kiev’deki rejimin başlattığı bu trajediden sonra o kadar çabuk toparlanmaya başlayabilir.”

Batılı ülkelerin Ukrayna’ya, Rusya topraklarına saldırılmasına imkan sağlayacak muhtemel silah sevkiyatına da değinen Peskov, “Doğal olarak, Ukrayna’ya Rus topraklarına akın yapılmasına imkan sağlayacak silah sağlama ihtimaline ait istişareler potansiyel olarak son derece tehlikelidir” değerlendirmesini yaptı.

Muhtemel silah sevkiyatının çatışmaları yeni bir düzeye taşıyacağını savunan Peskov, “Bu, çatışmayı yeni bir niteliksel seviyeye taşımak manasına gelecek ve bu da elbette Avrupa güvenliği açısından uyguna işaret etmeyecektir” dedi.

Sözcü Peskov, Putin’in, Ortodoksların kutladığı Epifani Bayramı kapsamında Moskova’da soğuk suya girdiğini lakin buna ait fotoğraf yahut görüntü paylaşılmayacağını da söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir