Deprem bölgesinde eşya tahliyesine ilişkin genelge

İçişleri Bakanlığı ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, sarsıntı bölgelerinde ‘yıkık’, ‘acil yıktırılacak’ ve ‘ağır hasarlı’ yapılara, afetzedelerin eşyalarını tahliye etmek niyetiyle girilmesi yahut girilmemesi kurallarını içeren genelge yayımladı.

AFAD Başkanlığı aracılığıyla yayımlanan genelgede, ‘yıkık’, ‘acil yıktırılacak’ binalara katiyetle girilmesine müsaade edilmeyeceği belirtilirken, denetimli tahliye yapılacak binalara da nasıl girileceği ve nelerin alınabileceği anlatıldı.

GİRİŞ VE EŞYA ALIMLARINI UZMANLAR DEĞERLENDİRECEK

Buna nazaran; afet gören alanlarda ‘yıkık’ ve ‘acil yıktırılacak yapı’ niteliğinde olduğu belirlenen yapılara kısa müddetliğine de olsa girilmesi ve eşya alınması yasaklandı. Ağır hasarlı tüm yapılara giriş müsaadesi ve eşya alımı konusu, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca görevlendirilen uzmanların raporu doğrultusunda pahalandırılacak. Binasının hasar derecesi ağır hasarlı olarak belirlenmiş olan ve 30 günlük itiraz mühleti içerisinde bina hasar durumuna itiraz etmeyecek şahısların eşyalarını alabilmeleri, yapıları ile ilgili uzmanlarca oluşturulacak tahliye raporuna uygun formda planlanacak. Planlamalar bağlantı çadırlarında paylaşılacak. Uzman raporunda ‘girilemez’ formunda belirtilmesi durumunda can güvenliğini teminen yapıya girişe müsaade verilmeyecek.

SÜRELER BELİRLENDİ

Yapıya denetimli 30 dakika girilebilir raporu verilmesi durumunda, 30 dakika kadar müddet içerisinde sırf bedelli eşya (pasaport, değerli evrak) alımına müsaade edilecek. Yapıya denetimli 2 saat girilebilir raporu verilmesi durumunda, 2 saat içerisinde en fazla 4 kişi binaya girmek suretiyle eşyalarını alabilecek. Yapıya sabitlenmiş ve sökümü esnasında titreşim yaratacak her türlü faaliyet yasaklandı. Mutfak dolabı, kalorifer peteği, PVC kapı, pencere, her türlü yapıya monte aksamlar, elektrik ve aydınlatma tesisatı üzere eşyaların sökülmesi ve alınması yasaklandı.

Tahliye çalışmalarının uyumu, valilikler yahut kaymakamlıklar tarafından sağlanacak. Tahliye, kolluk kuvvetleri nezaretinde gerçekleştirilecek, belirtilen tüm kurallara uyulması mecburî olacak. Tahliye sırasında artçı sarsıntı üzere mümkün zorlayan sebeplerle tahliyenin durdurulması mecburiliği oluşması halinde tahliye derhal sonlandırılacak ve bu durum tutanak altına alınacak. İçeri girilmesine müsaade edilmeyen yahut içerisinden eşya tahliyesi yapılamayan binalar için ayrıyeten eşya yardımı yapılacak. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir