Murat Yetkin: Rusya’yla özel ilişkileri, Türkiye’nin NATO’da el artırmasını sağlamış görünüyor

Gazeteci, yazar Murat Ehil, Türkiye’nin dış siyasetteki gündemini değerlendirdiği yazısında, “Rusya’yla özel ilgileri Türkiye’nin NATO’da el artırmasını sağlamış görünüyor” yorumunu yaptı. 

Yetkin, “Dış siyasette Rusya kışı: ABD, İsveç, İsrail, Mısır” başlıklı yazısında şu sözleri kullandı:

“Beş gün evvel, 26 Ekim’de Erdoğan’ın İsveç Başbakanı Kristersson’un kendisini ziyaret talebini kabul edişi vardı. Bu ziyaretin bir hafta, on gün içinde yapılması bekleniyor.

Bu ziyarete ABD Büyükelçisi Jeff Flake’in İsrail Savunma bakanından -resmî kaynaklara nazaran ‘tesdafüfen’- bir gün sonra Savunma Bakanı Akar’ı ziyaretinde, NATO kapsamında, tıpkı F-16’lar üzere değinilmiş olması doğal. O günden bu yana Kristersson’un, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ile ortak açıklama yaparak Türkiye’nin güvenlik münasebetlerini legal sayıp işbirliği yapacaklarını söylemeleri kıymetli gelişmeydi. Lakin Ankara bu mevzuda kelam değil icraat görmek istiyor. Yani Rusya kışı öncesinde NATO’ya üye olmak isteyen İsveç ve Finlandiya Türkiye’nin PKK ve FETÖ üyelerinin iadesi yetmez, oradaki faaliyetleri de engellenmeli’ talebini yerine getirecek mi? Bu türlü bir gelişme kuşkusuz halihazırda NATO üyesi olan ve bu örgütlerin ağır faaliyet gösterdiği Almanya, Hollanda, Fransa ve Belçika’daki durumu da etkileyebilir.

Rusya’yla özel bağları Türkiye’nin NATO’da el artırmasını sağlamış görünüyor. İsveç Başbakanının ziyaretini bu gözle kıymetlendirmekte de fayda var.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir