“Vanuatu vatandaşı niye Türkiye’den ev alır”

CHP’nin, “Yabancıların Türkiye’den mülk edinmelerinin denetim altına alınmasına yönelik gerekli önlemlerin belirlenmesi” emeliyle verdiği Meclis araştırması önergesinin TBMM Genel Şurası’nda bugün görüşülmesine ait küme önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Vanuatu vatandaşı gelir niçin Türkiye’den gayrimenkul alır diye düşündüm. Sonra baktım yalnızca Vanuatulular almamış. Laos’tan, Komorlar Adaları’ndan, Mikronezya’dan, Saint Kitts and Nevis’den, Trinidad and Tobago’dan bahsediyorum. Niçin konut aldılar? Araştırınca bu ülkelerin irtibatlarını Pandora Papers diye 12 milyon evrakın yayınladığı, vergi kaçaklığıyla ilgili evraklarla bunların bağlantısı olduğunu gördüm” dedi.

CHP Kümesi, yabancıların Türkiye’den mülk edinmelerinin denetim altına alınmasına yönelik gerekli tedbirlerin belirlenmesi istemiyle TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırması önergesi verdi. CHP, önergesinin öteki önergelerin önüne alınarak TBMM Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminde görüşülmesi için küme önerisi verdi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, önergenin münasebetini açıklamak üzere kelam aldı.

“BENİM SORU ÖNERGEME KARŞILIK CD İLE GELDİ. ÇÜNKÜ BASMAYA KALKSALAR 283 SAYFA TUTACAK”

Bakan, “Bundan 10 ay evvel bir soru önergesi verdim. Önergenin konusu yabancı ülke vatandaşları Türkiye’de ne kadar gayrimenkul edindiler. Yani 2002’den bu yana kadar. 5 ay sonra soru önergesine cevap geldi. Ancak olağanda soru önergesine nasıl cevap gelir, 1 sayfa, 2 sayfa… Benim soru önergeme karşılık CD ile geldi. Çünkü basmaya kalksalar 283 sayfa tutacak. Türkiye’den yabancıların aldığı gayrimenkullerle ilgili” dedi.

“ADAM SRİ LANKA’DAN GELMİŞ, AMASYA’DA GAYRİMENKUL ALMIŞ”

CHP’li Bakan, “Nerenin vatandaşlarına gayrimenkul satışı yapılmamış? İnanamazsınız. İktidarında 310 bin yabancıya satış yapmışsınız Türkiye’den gayrimenkul. Bayburt’tan, Erzincan’dan, Nevşehir, Bolu, Bingöl, Kars… Daha birçok kentin nüfusundan fazla Türkiye’den gayrimenkul alan yabancı sayısı. 2021’de 153 ülkeden insan gelmiş Türkiye’den gayrimenkul almış. İki fotoğraf göstereceğim size; 2002 yılında Türkiye’den yabancıların nerelerden gayrimenkul aldıkları, bu da 2021 yılında. 577 yabancı almış 2002 yılında, 2021 yılında tam 62 bin 328 yabancı gayrimenkul almış. Pandeminin tam göbeğinde hani hiçbirimiz başımızı kapıdan çıkaramazken adam Sri Lanka’dan gelmiş, Amasya’da gayrimenkul almış” diye konuştu.

“YA BİR VANUATU VATANDAŞI GELİR NİÇİN TÜRKİYE’DEN GAYRİMENKUL ALIR DİYE DÜŞÜNDÜM”

AKP’nin siyasetlerini eleştiren Bakan, “Türkiye’de cari açığı kapatmak için yabancılara gayrimenkul satışını teşvik ediyorsunuz, bunu biliyoruz. Çok sevdiğiniz konut, inşaat bölümünü desteklemek için teşvik ediyorsunuz, bunu biliyoruz. Bir taraftan alt ve orta sınıfların konut sahibi olmasının önünde bir mani lakin ben öteki bir açıdan bakacağım. Vanuatu diye bir ülke var. Ben ismini birinci kere bu soru önergesinin karşılığında duydum… Merak ettim, baktım bu Vanuatu nerede diye. Büyük Okyanus’un güneyinde küçük bir ada ülkesi. Arasanız bulamazsınız. Ya bir Vanuatu vatandaşı gelir niçin Türkiye’den gayrimenkul alır diye düşündüm. Sonra baktım yalnızca Vanuatulular almamış. Laos’tan, Komorlar Adaları’ndan, Mikronezya’dan, Saint Kitts and Nevis’den, Trinidad and Tobago’dan bahsediyorum. Niçin konut aldılar? Araştırınca bu ülkelerin temaslarını Pandora Papers diye 12 milyon dokümanın yayınladığı, vergi kaçaklığıyla ilgili evraklarla bunların ilgisi olduğunu gördüm” diye konuştu.

“YABANCILARA KONUT SATIŞI 2022’DE BİR EVVELKİ YILA NAZARAN YÜZDE 15,2 ARTARAK 67 BİN 490’A ULAŞTI”

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, “Türkiye’de yabancılara konut satışının AK Parti iktidarının uygulamaya koyduğu teşvikler nedeniyle süratle arttığını biliyoruz. Hala 400 bin dolar pahasında gayrimenkul satın alan yabancılar Türk vatandaşlığına başvurabiliyorlar. Bunların büyük bir çoğunluğu da vatandaşlık alıyorlar. Vatandaşlık için gayrimenkul alımlarında gerekli olan alım meblağı Eylül 2018’de 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürülmüş, gelen reaksiyonlar üzerine 13 Haziran 2022’de 400 bin dolara çıkarılmıştı. İstatistiklere baktığımızda yabancılara konut satışı 2022’de bir evvelki yıla nazaran yüzde 15,2 artarak 67 bin 490’a ulaştı” kelamlarıyla AKP iktidarını eleştirdi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NDE 184 ÜLKEDEN VATANDAŞLAR KONUT ALABİLMEKTEDİR”

AKP Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, önerge üzerine yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti’nde 184 ülkeden vatandaşlar konut alabilmektedir. Ülkemizde yabancı gerçek bireylerin mal edinmeleri kanunla kısıtlanmış olup, ilçe bazından ilçenin yüzölçümünün yüzde 10’unu geçemez. Toplamda kişi başına 30 hektardan daha fazla gayrimenkul satın alınamaz” dedi.

REDDEDİLDİ

CHP’nin küme önerisi, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir