Fas’ta Ege mobilyasına yoğun ilgi

İZMİR (İGFA) – Ege Bölgesi’ndeki katma pahalı mobilya ihracatını artırmak için Ticaret Bakanlığı’nın dayanağı ile Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği’nin yürüttüğü Aegean Furniture isimli URGE Projesi kapsamında 20-24 Aralık 2023 tarihleri ortasında Egeli 8 mobilya firmasının yer aldığı Fas Sektörel Ticaret Heyeti düzenlendi. Heyet kapsamında 29 Faslı firmanın iştirakiyle 130’a yakın ikili görüşme gerçekleştirildi.

Karşılaştıkları ağır ilgiyi pahalandıran Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lideri Ali Fuat Gürle, “Heyete katılan Egeli ihracatçılarımız pazardan hak ettikleri hissesi alabilmek için ticaret heyeti kapsamında ikili görüşmelerin yanı sıra Kazablanka ve Marakeş’te yer alan mobilya mağazaları ve distribütörleri ziyaret ederek hem ülkenin mobilya trendleri hakkında bilgi edindi hem de firmalara Türk mobilyasının tanıtımını yaptı. 2024 yılı içerisinde İzmir Modeko Fuarı ile eş vakitli olarak alım heyeti düzenleyeceğiz. Bu alım heyetinde daha evvel sektörel ticaret heyeti gerçekleştirilen Güney Afrika’nın yanı sıra Hindistan, Rusya ve Arabistan’ın en büyük alıcılarını getireceğiz. Birebir vakitte 2024 yılı faaliyet planlarımızda Fas’a bir sefer daha sektörel ticaret heyeti yapmayı hedefliyoruz. Bu heyet daldaki tüm mobilya ihracatçısı firmalarımızın iştirakiyle gerçekleştirilecek.” dedi.

Başkan Gürle, “2023 yılında gerçekleştirdiğimiz Güney Afrika sektörel ticaret heyetinden duyulan memnuniyet nedeniyle yeniden tıpkı halde Decorex fuarı ile eş vakitli olarak sektörel ticaret heyeti, şimdi keşfedilmemiş pazarlardan Hindistan yönelik sektörel ticareti heyeti gerçekleştireceğiz. Daha evvel mobilya kesiminin en kıymetli pazarlarından olan lakin yaşanan ıstıraplar nedeniyle ticaretimizin bir müddettir durduğu ve tekrar canlandığı Suudi Arabistan’a yönelik sektörel ticaret heyetimiz Şubat ayında gerçekleşecektir. Gittiğimiz tüm pazarları bir defa görmek kâfi değil. Bu yüzden devamlılığın sağlanması için çalışmalar yürüteceğiz. Fas, Çin’e uyguladığı vergi nedeniyle mobilya dalı için kıymetli pazar. Türk eserlerine ve Türk mobilyasına olumlu bir algının olması, ülkenin ABD ve Afrika’da STA mutabakatlarının olması, Avrupa’ya yakın pozisyon üzere avantajları Fas’ı ihracat bağlamında ön plana çıkarıyor. 2030 Dünya Kupası’na konut sahipliği yapacak olan Fas’ta mobilya dalının büyümesi bekleniyor.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir