Borsa günü yükselişle tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 18,26 puan artarken, toplam süreç hacmi 63,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,32, holding endeksi yüzde 0,50 bedel kaybetti. Bölüm endeksleri ortasında en çok kazandıran yüzde 6,08 ile taş toprak, en çok kaybettiren ise yüzde 4,70 ile bağlantı oldu.

Analistlerin görüşü

Analistler, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz oranlarını bir süre daha yükselteceği ve yüksek faiz ortamının uzun müddet devam edeceği beklentileri ile hisse piyasalarında satıcılı bir seyir izlendiğini söz etti.

Verilere hassaslığın artması ile oynaklığın bir süre daha gündemde kalabileceğini aktaran analistler, yurt içinde ise alınan önlemlerin piyasalara yansıması ve Kahramanmaraş merkezli zelzelelere ait haber akışının izlenmeye devam edileceğini söyledi.

Haftaya yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Siyaseti Heyeti’nde açıklayacağı faiz kararı, tüketici inanç endeksi, gerçek kesim itimat endeksi ve kapasite kullanım oranının takip edileceğini belirten analistler, yurt dışında ise ABD’de ve Almanya’da büyüme, Euro Bölgesinde ve Almanya’da enflasyon, ABD ve Avrupa’da açıklanacak imalat sanayi ve hizmet kesimi Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) öne çıkacağını aktardı.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.750 puanın takviye, 5.200 düzeyinin direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir