Yoğunoluk’un defnesi Avrupa ve Uzakdoğu yolunda

Kozmetik, paklık, ilaç ve içecek kesimleri üzere çok sayıda alanda kullanılan defne yaprağı, Osmaniye’nin yüksek bölümlerindeki orman köylerinde Adana Orman Bölge Müdürlüğünün müsaadesi dahilinde hasat ediliyor.

Orman köylüleri, kendilerine geçim kapısı olan defne yapraklarını dağ yamaçları ve kayalık bölgelerde bulunan ağaçlardan sıkıntı şartlarda topluyor.

Önceden belirlenip numaralandırılmış defne ağaçlarına tırmanan köylüler, kestikleri kolları bağ haline getirerek sırtlarında ya da yamaçtan aşağıya uzattıkları çelik kabloyla indiriyor.

İstiflenen kollar, traktör ya da kamyonetlere yüklenerek kurutma tesislerine götürülüyor. Burada kısmından ayrılarak kurutulan defne yaprakları, daha sonra yurt dışına pazarlanmak üzere İzmir’deki tesislere gönderiliyor.

İzmir’de işlenerek paketlenen yapraklar, Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine ihraç ediliyor.

.

KÖYLÜNÜN GEÇİMİ YAPRAKTAN

Bölgede en fazla defne ağacının bulunduğu Kadirli ilçesine bağlı Yoğunoluk köyünde yaşayanlar, geçimini defne yaprağından sağlıyor.

Köyde 1992 yılında kurulan Yoğunoluk Köyü Ziraî Kalkınma Kooperatifinin Lideri Hüseyin İspenoğlu, AA muhabirine, kooperatifte 527 üye bulunduğunu söyledi.

Kurulduğu günden bugüne defnenin hasadı, toplanması ve kurutulmasına yönelik çalışma yaptıklarını anlatan İspenoğlu, “Bu yılki defne hasadımız başladı. Daha evvelden numaralandırdığımız ağaçlardan köylü arkadaşlar defne toplamaya başladı. Toplanan defneler evvel kantara gelecek, daha sonra köyümüzde bulunan iki kurutma fırınına teslim edilecek. Burada kurutulan defne yaprakları İzmir’deki firmaya gönderilecek.” dedi.

İspenoğlu, bu yıl köylerindeki ormanlık alandan 1000-1200 ton dolayında defne yaprağı hasadı beklediklerine işaret ederek, “Bu da köye 5,5-6 milyon liralık bir katkı sağlayacak. Köyümüzde bir hayvancılık bir de bu defne işi var. Daha evvel hayvancılık ön sıradaydı, artık herkes defne işine döndü.” diye konuştu.

Defne yaprağının kurutulmuş halinin yurt dışına gönderildiğini aktaran İspenoğlu, “Bölgemizde defne alanlarını üçe ayırıyoruz. Her yıl bir bölgede hasat yapıp öteki yıl farklı bölgeye geçiyoruz. Bu verdiğimiz ortada defne ağacı kendini toparlayabiliyor. Böylelikle daima hasat etme talihimiz oluyor.” tabirini kullandı.

.

KARADENİZ’İN ÇAYI, YOĞUNOLUK’UN DEFNESİ

Köy muhtarı Mustafa Özçatal da yapılacak çalışmalarla rekoltenin 2 bin tonlara kadar çıkabileceğini belirterek, “Köyümüzün bir sloganı var; ‘Karadeniz’in çayı neyse Yoğunoluk’un defnesi de odur.’ diyoruz. Müdafaa çalışmalarıyla rekolteyi artırabilirsek daha yüksek gelir elde ederiz.” dedi.

Özçatal, hasadın 15 Mart’a kadar devam edeceğini lisana getirdi.

3 BİN TON REKOLTE

Kadirli Ziraat Odası Lideri Hanifi İspir de Kadirli ve Sumbas’ta 5 bin hektarda defne ağacı olduğunu ve bu yıl 3 bin ton rekolte beklediklerini söz ederek, “Köylülerimiz için bu eser bulunmaz bir nimet haline geldi. Ekimini ve muhafazasını düzgün yaparsak ekonomimize daha fazla katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

.

Yoğunoluk köyünde defne toplayıcılığı yapan Oğuzhan Özçatal da ağaçlara tırmanmanın zahmetli bir iş olduğunu söyledi.

Kestikleri kolları bağ haline getirip araçlara yükleyerek kurutma tesisine götürdüklerini vurgulayan Özçatal, “Köyde yaşayanların neredeyse hepsi defneden ekmek yiyor. Toplayacak durumu olmayanlar da kendilerine ilişkin ağaçları diğerine kiraya verip para kazanabiliyor.” dedi. AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir