Çin, Rusya’nın gaz tedarik pazarında AB’ye alternatif olmaya hazırlanıyor

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Avrupa Birliği (AB), bir müddettir Rus gazına tavan fiyat getirmeyi tartışırken, birlik ülkelerinin fiyat konusundaki farklı görüşlerde ısrarcı olması nedeniyle ortak bir karara varılamadı.

Savaş öncesinde yıllık gaz ithalatının yaklaşık yüzde 45’ini Rusya’dan karşılayan AB, 2021’de bu ülkeden yaklaşık 155 milyar metreküplük gaz ithal etti.

Rus petrolüne 5 Aralık prestijiyle 60 dolar tavan fiyat uygulamaya başlayan AB, Rus gazına ise megavatsaat başına 220 euro tavan fiyat getirilmesi konusunu tartışıyor.

AB GÜÇ BAKANLARI BUGÜN TOPLANIYOR

Almanya, tavan fiyat uygulamasına gaz tedarik güvenliğini zora sokacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor. Belçika, Polonya ve İtalya ise tavan fiyatı, tüketicileri ve ekonomiyi yüksek güç fiyatı şoklarından korumanının bir yolu olarak pahalandırıyor.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de gazın megavatsaat başına fiyatı, ağustosta 340 euroya kadar çıkarken son günlerde 130 euro civarında seyrediyor.

AB güç bakanları, bugün tekrar toplanarak doğal gaza tavan fiyat konusunu ele alacak.

ÇİN GAZ İTHALATINI 50 MİLYAR METREKÜP ARTIRACAK

Doğalgaz ihracatında Avrupa’yı kıymetli bir pazarı olarak gören Rusya, Çin’e gaz ihracatını artırmak için hali hazırda hizmette olan 38 milyar metreküp kapasiteli Sibirya’nın Gücü 1’e ek olarak yıllık 50 milyar metreküp kapasiteli Sibirya’nın Gücü 2’yi inşa etmeye hazırlanıyor.

İnşasına 2024’te başlanması ve 2030’da devreye alınması planlanan Sibirya’nın Gücü 2 boru sınırı, Rus gazını Moğolistan’dan geçerek Çin’in iç kesitlerine ulaştıracak. Böylece iki boru çizgisi, tam kapasiteye ulaştığında yıllık 88 milyar metreküp Rus gazını Çin’e ulaştıracak.

Söz konusu ölçü Rusya’nın savaş öncesinde AB’ye sattığı gazın yarısından fazlasını Çin’e yönlendirmesi manasına gelirken, Rusya’yı da Çin’in gaz tedarik zincirinde birinci sıraya yerleştirecek.

Rusya’nın 2021’de boru çizgisi ve LNG olarak tedarik ettiği gaz Çin’in toplam ithalatının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturmuştu.

ÇİN 34 YENİ LNG TERMİNALİ İNŞA EDECEK

Çin’de toplam kapasitesi 17 milyar metreküpe ulaşan 15 gaz depolama tesisi, 109,5 milyon ton kapasiteye sahip 24 LNG toplama tesisi bulunuyor.

Pekin hükümeti, 2035’e kadar 34 LNG terminali daha inşa ederek bu kapasiteyi 224 milyon tona çıkarmayı hedefliyor. Terminallerin çoğunluğu ülkenin doğu ve güney kıyılarındaki kentlerde bulunuyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir