Yahudi hahamdan insanlık dışı sözler: Depremde ölenleri Firavun ordusuna benzetti

İşgalci İsrail’in çevirim içi gazetesi The Times of Israel’in aktardığına nazaran, Haham Eliyahu, ünlü dini haber portalı Olam Katan için yazdığı “Türkiye ve Suriye’deki sarsıntılara nasıl yaklaşılmalı?” başlıklı makalesinde, iki ülkeden en az 30 bin kişinin hayatını kaybettiği zelzele felaketi için skandal tabirlere imza attı.

İsrail’in çok sağcı ve ırkçı Otzma Yahudit (Yahudi Gücü) partisinden Kudüs ve Vadedilmiş Topraklar Bakanı Amihai Eliyahu’nun babası olan Eliyahu, “Topraklarımızı birkaç defa işgal edip bizi denize atmak isteyen etrafımızdaki tüm ulusları İlah yargılıyor.” yorumunda bulundu.

DEPREMDE ÖLENLERİ FİRAVUN’UN ORDUSUNA BENZETTİ

Yazısında Tevrat’ın Mısır’dan Çıkış kısmına atıf yapan Eliyahu, zelzelelerde hayatını kaybeden Türk ve Suriyelileri, Hz. Musa öncülüğündeki İsrailoğullarını kovalarken Kızıl Deniz’de boğularak ölen Mısır’ın Firavun ordusuna benzetti.

Eliyahu, zelzele felaketi için “ilahi adalet” benzetmesinde bulunarak, şunları kaydetti:

“İsrailoğulları, Mısırlıları tanıdıkları için, bu boğulanların kendilerinden kimilerini öldürmek ve geri kalanını köleleştirmeye devam etmek istediklerini anladıkları için, boğulmaları üzerine (sevinerek) müzikler söylediler. Müzikler söylediler zira burada Mısırlıları cezalandırmayı amaçlayan ilahi bir adalet olduğunu anladılar.”

TÜRKİYE VE SURİYE İÇİN İNSANLIK DIŞI İFADELER

Türkiye ve Suriye’ye yönelik düşmanca ve nefret dolu sözler sarf eden ünlü İsrailli Haham, şöyle devam etti:

“Bu, Yahudi sakinlerini yüzlerce yıldır Şam’da ve başka kentlerinde kan iftiralarıyla taciz eden Suriye ile ilgilidir. Suriye, öldürmek ve yok etmek için İsrail’i üç sefer işgal etti.

Bizi her arenada karalayan Türkiye ile hangi hesapların çözülmesi gerektiğini bilmiyoruz. Ancak İlah bize tüm düşmanlarımızı yargılayacağını açıkladığına ve söylediğine nazaran, bunu anlamak için etrafımızda olup bitenlere bakmamız kâfi.”

“Yaşanan her şey, dünyayı temizlemek ve daha yeterli hale getirmek için oluyor.” diye yazan Eliyahu, “Bize ziyan veren etrafımızdaki tüm uluslardan intikam alınacak.” tabirlerini kullandı.

İSRAİL’İN ACİL YARDIM SERVİSİNİN ‘HAHAM BAŞKANI’

Safed kenti Başhahamı Shmuel Eliyahu, Safed’de Musevilere ilişkin mülklerin Araplara kiralanmasını yahut satılmasını yasaklayan 2010 yılındaki bir fetva da dahil olmak üzere, aşırıcı fetvaları ve telaffuzlarıyla tanınıyor.

Eliyahu’nun fetvasından sonra Safed’de bir küme Arap gencin oturduğu konut, fanatik Musevilerin saldırısına uğramıştı.

Eliyahu, İsrail acil yardım servisi Kızıl Davud Yıldızı’nın da Haham Lideri sıfatını taşıyor. Kızıl Davud Yıldızı, Hristiyan dünyasındaki Kızılhaç ile Müslüman dünyasındaki Kızılay örgütleri üzere, Yahudi devleti olan İsrail’deki esas acil yardım servisi olarak faaliyet gösteriyor.

Ülkenin çok sağcı ve ırkçı siyasetleriyle tanınan Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Eliyahu’nun İsrail’in Baş Hahamı olması gerektiğini söylemişti.

Eliyahu, tıpkı vakitte çok sağcı ve ırkçı Otzma Yahudit (Yahudi Gücü) partisinden Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’e yakınlığıyla da biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir