Vatandaştan ‘KoopBakkal’ projesine tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “6 kentimizde, 250 noktada KoopBakkal projesi uygulayacağız” açıklamasına reaksiyon gösteren vatandaşlar şunları söyledi: “Alım gücümüzde düşüş var” diyen vatandaş, .”50 kuruşa aldığımız bisküvi artık 7 lira. Bir sene içinde bize yüzde 100 artırım vermedi fakat her şey yüzde 300 zamlandı. Görmezden geldikleri yetmezmiş üzere bir de bizimle dalga geçiyorlar.” 

 

20 yıl evvel bugün iktidara gelen AKP, cumhuriyetin birikimi yerli ve ulusal ne kadar kamu kuruluşu varsa elden çıkardı.

Dev projeleri ise yandaş şirketlere yaptırıp Hazine garantisi vererek ülkenin geleceğini ipotek ettiren AKP, geçen hafta bakkal açılışını müjde olarak duyurdu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan, “6 kentimizde, 250 noktada KoopBakkal projesi uygulayacağız. Vatandaşa temel tüketim unsurlarını bakkal formatında ulaştıracağız” diyerek yeni projesini açıkladı.

Biz de İstanbul Bağcılar’da yurttaşlara mikrofon uzattık, “Yerel seçim öncesi tanzim satış noktalarını açan iktidar bu seçim öncesi 250 kadar bakkal açacağını duyurdu. Halkın kaygısına derman olur mu sizce?” diye sorduk.

Halk daima artan hayat pahalılığından yakındı. 2019 yılında mahallî seçimlerden evvel hayat pahalılığına süreksiz tahlil sağlamak için iktidarın hayata geçirdiği tanzim satış noktalarının bir işe yaramadığını söyleyen vatandaşlar, bu çeşit adımların kederlerine derman olmayacağını vurguladı.

Yurttaşlar tahlilin; çiftçiye takviye verilmek ve üretimin artırılmasını sağlamak olduğunu lisana getirdi.

Verilen karşılıklar şöyle oldu:

“ÖNCEKİNDEN NE GÖRDÜK Kİ SONRAKİNDEN NE GÖRELİM”

Burhan Keçe: “Olmaz. Tanzim satışlar da olmadı bu da olmaz. Evvelkilerden ne gördük ki sonrakinden ne görelim. Bir şeyi çözüyormuş üzere, uğraşır görünmekten öteki bir şey değil. Yalnızca ‘-mış gibi’ yapılıyor. Hiçbir şeye derman olmayacak. Tarım Kredi Kooperatifleri için de birebir şey söylenmişti… Dışarıdaki marketten çok farklı değildi. Bu tip süreksiz tahliller yerine üretimi desteklemek daha kalıcı tahlil olur. Çiftçiye dayanak vermek, tarıma dayanak vermek lazım. Ne kadar üretirsek o kadar güçlü oluruz. Elimizde var olanı kullanmayıp dışarıdan tedarik etmeye kalktığımız sürece hiçbir vakit tahlil olmayacak.”

Burhan Keçe

“ÇOLUK ÇOCUK OKULA AÇ GİDİYOR”

Rahime Demir: “Bakkal ne kederimize derman olacak oğlum? Kederimize derman oldu mu marketler? Hiçbir şeyin yanına varılmıyor. Bütün çoluk çocuk okula aç gidiyor, aç! Türkiye’mizi sattılar, Türkiye kalmadı oğlum. Yani bu kadar da pahalılık olmaz ki? Millet acından ölüyor. Bir yumurta alınmıyor, yağ alınmıyor. Ne olacak bu milletin hali? Artık bıktık. Bu türlü Türkiye olmaz. Daha evvel bu türlü değildi her şey ucuzdu. Pazara 100 lira ile gidip geliyorduk. Artık 400 lira ile gidiyoruz bir şey alamıyoruz.”

“UZUN VADELİ TAHLİL LAZIM”

Recep Arslan: “Öyle bir durum var ki yalnızca minimum fiyata artırım yapılması hedefleniyor, kısa vadeli tahliller, uzun periyodik değil. Bunlar yalnızca göz boyama, uzun periyodik tahliller istiyorlarsa piyasayı dengelemeleri lazım. Minimum fiyata artırım yapmak değil, hayat pahalılığının düşmesi lazım. Çemberin içerisindeyiz durmadan tıpkı yere geliyoruz. Kendimi bildim bilelli Türkiye her vakit geriye gidiyor. Bu idare sistemi ile olmaz.”

“AKLIMIZLA DALGA GEÇİYORLAR”

Cevdet Koç: “Olmaz, her şey ateş kıymeti olmuş. 1 kilo şekeri 3,5 liraya alıyorduk artık ise 30 liraya alıyoruz. Hangi birini anlatacağımı bilmiyorum o kadar çok şey var ki… Bakkallara gittiğinde adamın 5 kilo yağ alacak gücü yok, 1 kilo yağ alıyor 45 lira. 2013 yılında emekli oldum, 913 lira bana maaş bağladılar 507 dolar yapıyordu, artık ise 4600 lira maaş alıyorum 250 dolar yapıyor. Alım gücümüzde düşüş var. 50 kuruşa aldığımız bisküvi artık 7 lira. Bir sene içinde bize yüzde 100 artırım vermedi fakat her şey yüzde 300 zamlandı. Görmezden geldikleri yetmezmiş üzere bir de bizimle dalga geçiyorlar. Geçen günlerde Nebati, ‘Enflasyonun altında ezilen hiç kimse yok’ dedi. Ben eziliyorum enflasyonun altında.”

Cevdet Koç

“HALKI DÜŞÜNMELERİ LAZIM”

Fatma Sekmen: “Pahalılığın önünü alamadılar, şu an nasıl fren yaparlar bilemiyorum. Kalıcı tahlil olması lazım, bu kalıcı bir tahlil değil. Bu pahalılığın geçeceğini düşünmüyorum. Yönetenlerin halkı düşünmesi lazım.”

Fatma Sekmen

“VATANDAŞI DÜŞÜNEN YOK”

Bahattin Akyüz: “Uzun vadeli tahlil değil, 1-2 ay yapıyorlar seçim bittikten sonra bizi unutuyorlar. Vatandaşı düşünen yok, bu sefer de birebiri olur değişen bir şey olmaz. Seçimi kazanmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Bu da onun için.”

“FİYATLARIN DÜŞMESİ LAZIM”

Yeter Karabağ: “Geçici bir tahlil olur, kısa müddet sonra da kaldırırlar birebir Tanzim satış noktalarında olduğu üzere. Fiyatların düşmesi lazım vatandaş alamıyor, yetişemiyor. Kalıcı tahliller olmalı, uygun ve indirimli olsun ki herkes yararlanabilsin.”

Yeter Karabağ

“BALÇIKLA GÜNEŞ SIVANMAZ”

Yılmaz Zirve: “Kalıcı bir tahlil olamaz. Ben Ukrayna’da kalıyordum, şu an Ukrayna savaşta az evvel telefon edip ‘Patates ne kadar’ diye sordum. 4 kilosu bizim buradaki kadar. Ekmeden biçmeden neyi halledebilirsin? Değerli olan ekme, biçme, altyapı. Balçıkla güneş sıvanmaz.”

“KALICI TAHLİL SEÇİM”

Bayram Gökçe: “Derdimize derman olmaz, bu saatten sonra düzelmez. Battığı kadar batmış. Bence kalıcı tahlil seçim, millet şu an kan ağlıyor. Hiç kimse halinden mutlu değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir