Türkiye-Mısır ilişkilerinde izlenecek yol haritası; “Temaslar yoğun ve hızlı olacak”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın daha evvel “darbeci” dediği Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile Katar’da bir ortaya gelmesi ve el sıkışması sonrası Mısır-Türkiye ilgilerinde temasların daha ağır ve süratli olacağı belirtildi. 

Hürriyet’ten Gonca Şenay’ın haberine nazaran; Türkiye-Mısır bağlantılarının olağanlaştırılması için izlenecek yol haritası şöyle olacak:

  • Bundan sonraki birinci adım Dışişleri Bakanları ortasında resmi bir görüşme yapılması olacak.
  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri daha evvel birtakım memleketler arası toplantıların marjında ikili görüşmeler yaptı. Lakin hiçbiri resmi görüşme değildi. Artık iki bakan ortasında heyetler ile birlikte resmi bir görüşme yapılması bekleniyor.
  • Bu adımın gerisinden karşılıklı büyükelçilerin atanmasına geçilecek. İki ülke şu an karşılıklı başkentlerde maslahatgüzar düzeyinde temsil ediliyor.
  • Atanan isim Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kendisine hitaben yazılmış itimat mektubunu Cumhurbaşkanı Sisi’ye takdim edecek. Bu adımla birlikte tam olağanlaşmaya geçilmiş olacak.
  • İki ülke ortasında ticaretin artırılması ise öteki amaç. Kaynaklar Türkiye ile Mısır ortasındaki siyasi tansiyondan iki ülke ortasındaki ticaretin etkilenmediğini söylüyor. Bu ticaret hacmi tam normalleşmeyle birlikte daha da artacak.
  • Türkiye’nin en büyük markalarından Arçelik, Mısır’da değerli bir yatırıma hazırlanıyor. Türk yatırımlarının ekonomik kriz içindeki Mısır’da 60 bin şahsa istihdam yarattığı belirtiliyor.
  • İki ülke tam normalleşmeyle birlikte daha evvel üzerinde detaylı çalışma yapılan, güç muahedesini da imzalamak niyetinde. Yetkililer deniz yetki alanları mutabakatı imzalanması durumunda, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz kozunun zayıflayacağına dikkati çekiyor.

    “Beni Sisi’yle barıştırmak isteyenler var, asla kabul etmem” demişti: Cumhurbaşkanı Erdoğan, “darbeci” dediği Sisi ile görüştü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir