Türk kadınlardan ‘Alman enişteye’ sert tepki

Almanya’da Frankfurt Belediye Lideri Peter Feldmann’ın vazifeden alınıp alınmamasına yönelik referandum yarın yapılacak. Türk bayanlar ise Feldmann’a karşı “eşi ve çocuğunu mahkemeye alet ettiği” gerekçesiyle bildiri yayınladı.

Almanya’nın Frankfurt kentinde pazar günü “enişte başkan” Peter Feldmann’ın (64) misyondan alınıp alınmaması halk oyuyla belirlenecek.

Türk bayanlar ise Feldmann’a karşı “Eşi ve çocuğunu mahkemede alet ettiği ve bayanları hor gördüğü” gerekçesiyle bildiri yayınladı. Kendisinden 29 yaş küçük Türk eşi Zübeyde Temizel’e yüksek maaş verilmesi, toplumsal yardım kuruluşu AWO’dan seçim yardımı alınması üzere kabahatlerden yargılanan ve partisi SPD’den ayrılan Frankfurt Anakent Belediye Lideri Peter Feldmann, ısrarla misyonunda kalmaya devam etti. Zübeyde ile konutlarını ayırdı ve yaklaşık üç yıldır da başka yaşıyor.

FRANKFURTLULAR SANDIĞA GİDİYOR

Başta kendi partisi SPD olmak üzere tüm partiler anlaşarak Feldmann’ın vazifeden alınması için, 6 Kasım Pazar günü referanduma gitmeyi kararlaştırdı. Alman maddelerine nazaran, katılaşmış hatası olmayan lider, belediye meclisi tarafından ya da diğer türlü misyondan alınamıyor.

Bu nedenle Frankfurt halkı pazar günü sandığa giderek Feldmann’ın “görevi bırakması ya da bırakmaması” yolunda oy kullanacak. Tüm partiler, Frankfurtluları sandığa davet ederek, “Feldmann’ın gidişi yönünde” oy kullanmalarını istedi.

Katılım en az yüzde 30 olur ve Feldmann için “Evet gitsin” oyları yüzde 75’i aşarsa, Peter Feldmann çabucak misyondan alınacak.

TÜRK BAYANLAR SERT ÇIKTI

Hessen Türk Toplumu Bayanlar Kümesi ise, seçimlere bir kaç gün kala Lider Peter Feldmann’a karşı sert bir bildiri yayınladı. Mahkemede, “Flört ederken Zübeyda gebe kaldı. Beni evliliğe zorladılar. Bu hamileliği baskı aracı yaptılar. Çocuğu aldırmayı düşünüyordum” diyen Feldmann’a karşı Türk bayanlar seslerini yükseltti.

Açıklamada, “Feldmann’ın mahkemedeki açıklamalarını şiddetle kınıyoruz. Feldmann, kendi şahsî davasında eşini ve 6 yaşındaki çocuğunu kullanmaya kalkmıştır. Ayrıyeten aile alakalarını ortaya dökmüştür. Mahkemede, 6 yaşındaki çocuğunu bu halde alet etmekle kalmamış, ayrıyeten onda derin yaralar açacak sözlerde bulunmuştur. Yıllardır siyaseten desteklediğimiz Feldmann’ın bu davranışını kabul edilemez buluyoruz” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir