CHP’li Özgür Özel’den “adaylık” açıklaması: Masada ufacık bir sorun olsa, Kemal Bey talepkâr olmak yerine fedakârlığı seçer

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, AKP’nin “Türkiye’nin Yüzyılı”  vizyonunun CHP’nin iki sene evvel ilan ettiği ‘‘İkinci Yüzyıl’a Çağrı’ beyannamesinin “doğrudan kopyası olduğunu” savundu. 

Hürriyet muharriri Hande Fırat’a konuşan Özel, yorumunu yaptı. 

Özel, “6’lı Masa iktidar olursa ne yapacak? Hesaplaşma mı yoksa helalleşme mi devrede olacak?” sorusuna şu cevabı verdi:

“İntikam almayacağız. CHP, toplumsal demokrat ve kurucu parti olduğu için zati yapısal olarak intikam almaz. Cumhuriyet’i birlikte kurduklarımızın torunlarına vatan haini diyecek halimiz yok. Bir hesap görülecekse kanun dışı işler yapanlar şahsen bunun hesaplarını verecekler. Aileleri, yakınları, etrafları değil.”

Özel, CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mümkün adaylığı hakkında şunları söyledi:

“Kemal Bey’in pek çok açıklaması ferdî adaylık talebi olarak okunuyor halbuki CHP’nin iktidar talebi olarak okunması lazım. Siyasetteki genel akışa nazaran CHP’nin içinde Genel Başkan’ın adaylığı konusunda neredeyse tam mutabakat var. Lakin kararı 6’lı Masa verecek. Kemal Beyefendi ufacık bir sorun olsa talepkâr olmak yerine fedakârlığı seçer. İktidar ve yakınları ‘Aday niçin belirlenmiyor?’ diye soruyorlar. Cumhur İttifakı bundan niçin rahatsız? Çabuk ettiriyorlarsa, belirlemeyerek âlâ bir şey yapıyoruz. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nu tercih etmiyor, ondan çekiniyor.” 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir