Türk Hava Yolları, ‘ihracat şampiyonu’ oldu

THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 30. Olağan Genel Konseyi ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nin İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle gerçekleştiği belirtildi. Merasimde THY’nin 15 milyar 769 milyon dolarlık ihracat ile ‘İhracat Şampiyonu’ mükafatına layık görüldüğü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mükafatı THY İdare Heyeti ve İcra Komitesi Lideri Prof. Dr. Ahmet Bolat’a takdim ettiği kaydedildi.

Açıklamada, ödül merasiminde konuşan Ahmet Bolat’ın kelamlarına de yer verildi. Bolat, “Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı olarak bayrağımızı gökyüzünde dalgalandırırken, kanatlarımızda da büyük bir gurur ve sorumluluk taşıyoruz. Bizler de bu sorumlulukla ülkemizin gelecek gayelerine en süratli biçimde ulaşması için çalışıyor ve her geçen yıl ekonomimize yaptığımız katkıyı artırıyoruz. Global taşıyıcı olarak, 2022 yılını bölümümüzün gıpta ile baktığı bir performans ile tamamlamıştık. Bugün bu muvaffakiyetin mükafatını alıyor olmaktan memnunluk duyuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği ‘dünyanın birinci beş havayolundan biri olma’ maksadına hakikat kanat açmaya, yükselmeye ve bu vizyona katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

YÜZDE 70 ARTIŞLA 15 MİLYAR 769 MİLYON DOLAR OLDU

Ayrıca açıklamada global havacılık kesiminde yükselişini sürat kesmeden sürdüren ve Türkiye iktisadına önemli ölçüde katkı sunan THY’nin, 2021 yılında 9 milyar 385 milyon olan hizmet ihracatını, 2022 yılında yüzde 70 artırarak 15 milyar 769 milyon dolara yükselttiği vurgulalandı. Bayrak taşıyıcının, ‘ihracat Şampiyonu’ unvanıyla bölümün gaye çıtasını yükseltirken; ülkeye sağladığı girdisi ile yeni yatırımların önünü açtığı tabir edildi.

Öte yandan TİM tarafından gerçekleştirilen araştırmada, Türkiye’nin son 20 yılda mal ihracatını 6 kat; hizmet ihracatını ise 5 kat artırdığı belirtilerek, “Araştırmada ihracatın gelişiminin ne kadar ivme kaydettiğininin de gözler önüne seriyor” tabirlerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir