TIR’lar, buzlanma nedeniyle yolda kaldı

Kars’ta dün başlayan kar yağışı ve tipi, bugün sabah saatlerinde yerini soğuk havaya bıraktı. En düşük hava sıcaklığının sıfırın altında 5 derece ölçüldüğü Kars’ta yollarda buzlanma meydana geldi. Kars-Iğdır kara yolu üzerindeki 2286 rakımlı Hanlar Geçidi’nde kimi TIR’lar yolda kalınca, ulaşım tek şeritten sağlandı.

TIRıyla yolda kalan Umut Satılmış, Özbekistandan geliyorum. Yabancı memleketlerden geldik, Kazakistan üzere eksi 27- 30 derecenin altında rastgele bir meşakkat yaşamadık lakin kendi memleketimizde yolda kaldık. Yüzdük yüzdük kuyruğunda kaldık. Buzdan ötürü çıkamadık, aşağıdan o kadar da kaptırdığımız halde yolda kaldık. Kara yollarına bilgi verdik. Onları bekliyoruz ne vakit gelirse biz de gideriz” dedi.

.

ERZURUM YOLUNDA AKSAMALAR YAŞANDI

Kars- Erzurum kara yolunda da ulaşımda aksamalar yaşandı. Digor yolu kavşağında İslam Elçi, buzlanan yolda önündeki taksiye çarpmamak için TIR ile ani hareket yaptı. Döner kavşağı trafiğe kapatan TIR, bölgeye çağırılan alımlı ile kaldırıldı. Metrelerce araç kuyruğunun oluştuğu bölgede, ulaşım denetimli olarak tek şeritten verildi.

TIR sürücüsü İslam Elçi, Gürcistan’dan geldim Şırnak üzerinden Irak’a geçeceğim. Işıklar yandı, frene bastım ve önümde bir taksi durdu, taksiye vurmamak için kendimi sağa attım, ışığı geçtim, makas attım” sözlerini kullandı.

.

ERZURUM BEYAZA BÜRÜNDÜ

Erzurum’da sabah saatlerinde başlayan kar, park ve bahçeleri beyaz örtüyle kapladı.
Vatandaşlar araçlarının üzerinde ve iş yerlerinin önünde biriken karı temizledi.
Belediye ve Karayolları grupları sorumluluk bölgelerinde ulaşımda aksama yaşanmaması için çalışma yürüttü.
Kar, tarihi İkili Minareli Medrese, Erzurum Kalesi, Üç Kümbetler, Yakutiye Medresesi üzere çok sayıdaki tarihi yapıtın hoşluğuna hoşluk kattı.

Palandöken Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı 17 santimetre ölçüldü.

ARDAHAN’DA YAĞIŞ TESİRLİ OLDU

Cadde ve sokakların karla kaplandığı kentte, Karayolları, Vilayet Özel Yönetimi ve belediye grupları çalışması başlattı.
Gece ağır kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanan 9 köy yolu, takımların çalışmasıyla açıldı.
Açık havada çalışan emekçiler ateş yakarak ısınmaya çalıştı.

Oto lastikçi Oktay Balcı, açık alanda çalıştıkları için kar altında zorlandıklarını belirterek, “Isınmak içinde ateş yakıyoruz. Hem biz hem de müşterilerimiz ısınmaya çalışıyor. Havalar artık soğudu.” dedi.

(DHA-AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir