Tüketici uyuşmazlık sınırı 104 bin TL oldu!

ANKARA (İGFA) – 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında, tüketiciler ile satıcı ve sağlayıcılar ortasında yaşanan uyuşmazlıkların adil, süratli, kolay ve olabilecek en az masrafla tahlile kavuşturulması maksadıyla vilayet merkezlerinde ve belirlenen ilçe merkezlerinde faaliyet gösteren Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak müracaatlarda uyulması mecburî nakdî sonlar, 1 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olmak üzere, yine değerleme oranında artırıldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68 inci ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6 ncı Unsurlarında Yer Alan Nakdî Sonların Artırılmasına Ait Tebliğ” bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Düzenlemeyle, tüketici hakem heyetlerine yapılacak müracaatlarda uyulması mecburî mali sonlar, 1 Ocak 2024’ten itibaren uygulanmak üzere, 2023 yılı için belirlenen % 58,46’lık yine değerleme oranına nazaran tekrar belirlendi.

2024 yılı için kıymeti 104 bin Türk Lirasının altında bulunan tüketici uyuşmazlıklarında, Vilayet yahut İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat yapılabilecek.

İDARİ PARA CEZASI MİKTARLARI

Bu ortada yeniden bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan 6502 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUNUN 77 NCİ UNSURUNA NAZARAN 2024 YILINDA UYGULANACAK OLAN İDARİ PARA CEZALARINA AİT Bildiri’yle de yeni yıl itibariyle para cezaları şöyle belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir