Trump cinsel taciz ve iftiradan suçlu bulundu, 5 milyon dolar tazminat cezası aldı

E. Jean Carroll’ın ABD’nin eski Lideri Donald Trump hakkında yaklaşık 30 yıl evvel kendisine tecavüz ettiği ve iftira attığı savı ile 25 Nisan’da açılan davada vazifeli olan 3’ü bayan 9 kişilik heyet kararını verdi. Heyet, yaklaşık 3 saatlik tartışmasının akabinde Trump’ı tecavüz yerine cinsel tacizden hatalı bularak 2 milyon dolar ve Carroll’a iftira atmaktan hatalı bularak 3 milyon dolar olmak üzere Carrol’a 5 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

“Donald Trump BANA TECAVÜZ ETTİĞİ İÇİN BURADAYIM”

Trump hakkındaki suçlamaları birinci sefer 2019’da yazdığı anı kitabında lisana getiren 79 yaşındaki Carroll mahkemede yaptığı konuşmada, Trump’la tez edilen cinsel akından yıllar evvel tanıştığını ve onu “çok cana yakın” ve “havalı” bulduğunu tabir etmişti. Carroll, Trump’ın kendisine 1995 yahut 1996 yılında Manhattan’da bulunan Bergdorf Goodman alışveriş merkezinde bir mağazanın soyunma odasına götürdüğünü ve kapıyı kapatarak duvara ittiğini akabinde cinsel atakta bulunduğunu aktarmış, konuşması sırasında gözyaşlarına boğulan Carroll, Trump’ı geri ittiğini söz etmişti.

Carroll, “Donald Trump bana tecavüz ettiği için buradayım ve bunun hakkında yazdığımda palavra söyledi ve bunun olmadığını söyledi. Prestijimi paramparça etti ve ben hayatımı geri almak için buradayım” tabirlerini kullanmıştı. Carroll, olayın akabinde kendisini suçladığını, işini kaybedeceğinden ve Trump’ın kendisine misilleme yapacağından korktuğu için sessiz kaldığını belirtmişti.

“BU BİR DÜZMECE VE YANLIŞ HİKAYE”

Davanın duruşmalarına katılmayan Trump, birinci defa yasal olarak cinsel hücumdan hatalı bulundu. Davanın ceza mahkemesi yerine hukuk mahkemesinde görülmesi nedeniyle Trump’ın “cinsel suçlu” olarak kayıt yaptırması gerekmiyor. Davaya ait daha evvelki açıklamalarında Carroll’ın avukatını “siyasi bir ajan”, tecavüz savını ise “uydurma bir aldatmaca” olarak nitelendiren Trump, “Bu bir düzmece ve yanlış öykü. Cadı avı” sözlerini kullanmıştı.

DURUŞMADA İKİ TACİZ MAĞDURU BAYANDA TABİR VERDİ

Jüri dava kapsamında ayrıyeten, Trump tarafından cinsel tacize uğradıklarını argüman eden Jessica Leeds ve Natasha Stoynoff’u da dinledi. Leeds, 1979 yılında uçakta seyahat ettiği sırada yan koltukta oturan Trump’ın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu öne sürmüştü. Stoynoff ise, 2005 yılında röportaj yapmak üzere Trump’ın Florida’daki malikanesine gittiğini ve Trump’ın burada kendisine cinsel tacizde bulunduğunu argüman etmişti.

TRUMP HAKKINDA ÖBÜR BİR DAVADA 34 SUÇLAMA YÖNELTİLDİ

Yetişkin sinema oyuncusu Stormy Daniels’e 2016 Başkanlık seçimleri sırasında 130 bin dolarlık “sus payı” ödediği suçlamasıyla hakkında açılan dava kapsamında 4 Nisan’da hakim karşısına çıkan Trump, hakkındaki 34 suçlamanın tümünü reddetmişti. Trump, hakkındaki iddianamede 34 kere evrakta sahtecilik yapmakla suçlanmış, Trump’ın 2016 seçimlerine müdahale ettiği ve işlediği hataları gizlediği, Lider adaylığı devrinde aleyhindeki olumsuz bilgileri engellemeye çalıştığı ve 2 bayana sessiz kalmaları için 280 bin dolar verdiği savları iddianamede yer almıştı. Trump aleyhindeki tüm suçlamaların Trump Organization tarafından tutulan kayıtlarla ilgili olduğu görülmüştü. Davadaki bir sonraki duruşmanın New York’ta 4 Aralık’ta yapılacağı açıklanmıştı.

Öte yandan Trump’ın Sözcüsü Steven Cheung, eski ABD Lideri’nin temyize gideceğini söyledi. Dava temyizde olduğu sürece Trump’ın kelam konusu tazminatı Carroll’a ödemek zorunda kalmayacağı aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir