Toplu ulaşımın geleceğine elektrikli araçlar damga vurdu

Çok sayıda Türk firmanın da katıldığı tepede, toplu ulaşımda geleceğin teknolojisi olarak elektrikli araçlar ön plana çıktı. Memleketler arası Toplu Taşımacılar Birliği’nin Kıdemli Yöneticisi Kaan Yıldızgöz, “Dünya’da Paris İklim Mutabakatı’nın gerektirdiğini 1,5 derecelik sıcaklık artışını sabit tutmak istiyorsak her yıl global sera gazı emisyonlarında 7.6 bir azaltmaya gitmemiz gerekiyor.

Bu azaltmaya gitmek için fosil yakıtlı araçlardan elektrikli ya da etraf dostu yakıt kullanan araçlara geçmemiz gerekiyor. Bu noktada otobüs nakliyeciliği çok kritik. Dünyada toplu ulaşıma baktığınızda yüzde 83’ü otobüs nakliyeciliği ile gerçekleşiyor. Bu açıdan biz otobüs nakliyatında dizel yakıt kullanımından fosil yakıt kullanımından elektrikli araçlara yanlışsız geçişi görüyoruz” dedi.

130 yıllık tarihi olan Milletlerarası Toplu Taşıma Birliği’nin (UITP) global doruğu 85 ülkeden iştirakle Barselona’da yapıldı. Tepe kapsamında düzenlenen fuarda çok sayıda Türk firma da teknolojilerini tanıttı. 1885 yılında kurulan ve günümüzde dünya genelinde bütün toplu taşıma örgütlerini bir ortaya getiren UITP’nin bu yıl ki tepesine elektrik araç teknolojileri damgasını vurdu. Yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı dorukta 400 konuşmacı yer aldı. 

METRO İSTANBUL BAŞKANLIK YAPACAK

UITP’nin Brüksel’deki merkezinde 13 yıldır vazife yapan Kıdemli Yönetici Kaan Yıldızgöz, “UITP 1885 yılında kurulan dünyada en büyük çatı kuruluştur, dünya genelinde bütün toplu taşıma örgütlerini bir ortaya getiriyor” dedi. Yıldızgöz, “Türkiye toplu taşıma açısından önemli yatırımların olduğu, önemli çalışmaların yapıldığı bir ülke. Bu bağlamda baktığımızda da Türkiye’nin Milletlerarası Toplu Taşımacılar Birliği içinde değeri gün geçtikçe artıyor. Hatta bu yıl değerli bir durum gerçekleşti. O da Memleketler arası Toplu Taşımacılar Birliği’nin Avrasya bölgesine Türkiye başkanlık yapacak, Türkiye’yi temsilen de Metro İstanbul başkanlık yapacak bölgeye. Avrasya bölgesi için de bizim ofisimizde İstanbul’da. Bu vesileyle İstanbul bölgesel bir merkez haline gelmiş oldu. Bu bölgenin içinde Orta Asya ülkeleri ve Türkiye ile İsrail bulunuyor” diye konuştu. Doruğun ulaşım kesiminin olimpiyatları olarak kabul edildiğini vurgulayan Kaan Yıldızgöz, “Yaklaşık 85 ülkeden iştirakçi var, 15 bin kişilik iştirakçi sağladık. 400’e yakın konuşmacı var kongre oturumlarımızda. Fuar alanında yenilikçi teknolojiler temsil ediliyor. Bu yenilikçi teknolojilere baktığımızda son periyotta elektrikli ulaşımı çok sık görüyoruz. Bilhassa karbonizasyon konusu çok tanınan bir mevzu. Elektrikli ulaşım elektrikli otobüs, elektrikli taksileri burada çok sık görmeye başladık. Otonom araç teknolojileri bu fuarda çok sık görüyoruz. Dijital eserleri bu fuarda çok sık görüyoruz. Birebir vakitte akıllı kentler akıllı ulaşımın yansımalarını yeniden bu fuarda çok sık görmeye başladık” formunda konuştu. 

TOPLU ULAŞIMIN YÜZDE 83’Ü OTOBÜS İLE GERÇEKLEŞİYOR

“Elektrikli araçlar konusu çok önemli” diyen Kaan Yıldızgöz, “Dünya’da Paris İklim muahedesinin gerektirdiğini 1,5 derecelik sıcaklık artışını sabit tutmak istiyorsak her yıl global sera gazı emisyonlarında 7.6 azaltmaya gitmemiz gerekiyor. Bu azaltmaya gitmek için fosil yakıtlı araçlardan elektrikli ya da etraf dostu yakıt kullanan araçlara geçmemiz gerekiyor. Bu noktada otobüs nakliyatı çok kritik. Niçin kritik; dünyada toplu ulaşıma baktığınızda yüzde 83’ü otobüs nakliyeciliği ile gerçekleşiyor. Bu açıdan biz otobüs nakliyeciliğinde dizel yakıt kullanımından fosil yakıt kullanımdan elektrikli araçlara gerçek geçişi görüyoruz. Tabi yalnızca otobüs nakliyatı değil, taksi tarafında da elektrikli araç kullanımı kıymetli. Neden? Bir taksiyi başka araçlarla kıyasladığımız vakit daha çok kilometre gerçekleştiriyor günde. Örneğin Dubai’de bir taksi günde ortalama 650 kilometre yapıyor. Olağanda bu ferdi bir aracın yaptığı kilometreden çok daha fazla. Bu açıdan bu cins araçlarda, elektrikli araçlara geçmek değer arz ediyor” formunda konuştu. Türkiye’de de elektrikli otobüslerin kullanılmaya başlandığını kaydeden Yıldızgöz, “Bunun tüm filoya yaygınlaşması biraz vakit alacaktır. Bunun vakit almasının sebeplerinden birisi de mevcut bir filo var elde , filonun da değişim oranıyla planlanması gerekiyor. Burada önümüzdeki en değerli örnek Çin örneği. Çin’in Şenzen kentinde bütün otobüsler ve taksiler elektrikli. Burada işletmecilerin gayreti yetmiyor. Burada mahallî yönetimlerle merkezi yönetimlerin önemli bir işbirliği yapması gerekiyor. Birçok kentimizde muhtemelen 2030’a geldiğinde elektrikli taşıtların ana nokta olduğunu göreceğiz” dedi. 

KOVİD SONRASI TOPLU ULAŞIM KULLANIMI YÜZDE 90’LARDA

Kovid 19’un toplu ulaşıma tesirine değinen Kaan Yıldızgöz, “Özellikle Kovid 19 sonrasında toplu taşımayla ilgili çok değerli değişimleri gördük. Beşerler artık farklı seyahatler yapıyor. Kovid 19 sonrası dünyada toplu ulaşım kullanımı yüzde 90’larda. Şimdi Kovid 19 öncesi seyahatleri karşılayamadık. Toplu taşımanın teşvik edilmesi büyük ehemmiyet taşıyor. Artık büyük kentlerimizde trafik sıkışıklığı artıyor. Bu problemle karşı karşıyayız. Dünyanın her kentinde karşılaştığımız bir sorun bu. Nedeni de özel araç kullanımının artması, bizim özel araç kullanımını azaltıp toplu ulaşımı kullanımını teşvik etmemiz gerekiyor. Bunun bir çok sebebi var. Diyelim araç sahibisiniz, sizin aracınız olağanda ömrünün yüzde 5’inde kullanılıyor, ömrünün kalan kısmını otoparklarda geçiriyor. Örneğin siz ulaşımınızı metro ile gerçekleştirirseniz 90 kat daha az yer kullanacaksınız kentte. Trafik kazaları son periyotta karşımıza çıkan önemli bir sorun. Bundan 2 yıl evvel 1 milyon kişi dünya genelinde öldü. Trafik sıkışıklığının da önemli bir maliyeti var. Örneğin AB ülkelerinde gayri ulusal hasılanın yüzde 1’i trafik sıkışıklığına yönelik maliyetler olarak karşımıza çıkıyor. Tabi buradan baktığımızda bizim neler yapmamız gerekiyor. Dünyada bilhassa gelişmekte olan ülkelerde, süratle büyüyen ülkelerde kent içi ulaşım ıslahatına muhtaçlık var. Bu kent içi ulaşım ıslahatının içinde 3 ana başlık var. Birincisi; kent planlama ile ulaşımının entegrasyonu, ikinci başlık; özel araç kullanımının caydırılmasına yönelik tedbirler, üçüncü başlık ise toplu taşımanın teşvik edilmesi. Tabi toplu taşımanın teşvik edilmesine baktığımızda ise dünyada son periyotta değerli gelişmeler var. Mesela son 3 yılda dünya genelinde günde 3 kilometre yeni metro sistemi açılıyor. Bu mevzuda Türk kentlerinde bilhassa İstanbul’un da önemli yatırımlarını görüyoruz. Önemli bir metrobüs sistemlerine yönelik teşvik var. Tabi bunlar bizim toplu ulaşımı daha cazip hale getireceğimiz ögeler olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Türkiye’deki teknolojik gelişmelere değinen Kaan Yıldızgöz, “TOPLU ULAŞIM sanayisine baktığımızda Avrupa sanayisi öne çıkıyor. Lakin Türk ve Çin sanayisi de örnek büyük bir sanayi. Türk sanayisinde iki sınıf var. Birincisi bizim otobüs üreticilerimiz dünyanın sayılı âlâ eserler üreten, hem fiyat hem kalite manasında dengeyi düzgün sağlayan üreticilerimiz var. Türk iştirakçilerinin stantlarını dolaştım, stantlar yabancı yatırımcılarla dolmuştu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir