Teknoloji devinin Türkiye yatırımları artıyor! Huawei Ankara’da üniversitelilerle buluştu

Huawei Bilişim Akademisi, üniversite işbirliklerine, 4 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilen ve şirketin Bilişim Akademisi programı yöneticileriyle üniversite temsilcilerini buluşturan, “Huawei Bilişim Akademisi Zirvesi” ile devam etti.

Bu yıl birinci sefer düzenlenen ve Huawei Bilişim Akademisi programına dahil olan 25’ten fazla üniversiteden, yaklaşık 50 akademisyenin katıldığı Zirve’de; Huawei Bilişim Akademisi’nin vizyonu, lokal ve global platformlarda gerçekleştirilen faaliyetler, programın eğitim ekosistemi ve Huawei’ye kattığı kıymetler, bilişim bölümü özelinde sağlanan katkılar ve Bilişim Akademisi’nin gelecek periyot gayeleri, ele alınan temel hususlar ortasındaydı.   

Huawei Türkiye Kurumsal Alakalar ve İrtibattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Liang Dongbo, Huawei Bilişim Akademisi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada; “2020 yılı sonunda hayata geçirdiğimiz Huawei Bilişim Akademisi projesi ile bugün Türkiye’de 26 üniversite ile işbirliği gerçekleştirdik ve 3.000`in üzerinde öğrenciye ulaştık. Huawei olarak Türkiye’deki 20. yılımızı kutluyoruz ve şuna inanıyoruz ki Huawei Bilişim Akademisi’nin de dayanağıyla Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sağlamaya ve her vakit olduğu üzere çok çalışarak yeni kıymetler yaratmaya devam edeceğiz. Hem global hem de mahallî olarak hayata geçirdiğimiz yetenek programları ve müsabakalarla, öğrencilere kendilerini geliştirme imkanı tanırken, meslek yollarında da onlara dayanak oluyoruz. Gençlerimizin en son teknolojiye rahatlıkla ulaşabilmesi ve her gencin eşit fırsatlara sahip olabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu kapsamdaki yatırımlarımıza, katma bedelli projelerle birlikte, sürat kesmeden devam edeceğiz” dedi.

Huawei Türkiye AR-GE Merkezi Yönetici Yardımcısı Boran Demirciler ise konuşmasında şu kelamlara yer verdi; “Huawei kurulduğu birinci günden bu yana; yeniliğe, inovasyona ve Ar-Ge yatırımlarına çok paha veren bir şirket. Şirketimiz gelirinin her yıl %10’unu araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayırıyor. Huawei, sahip olduğu büyük Ar-Ge merkezlerinin yanı sıra, dünya çapında 172 ortak inovasyon laboratuvarı ve 86 temel teknoloji laboratuvarı ile akademilerle yakın bir çalışma prensibi izliyor. Türkiye’de 1.000’den fazla mühendisimiz ile yazılım geliştiriyor ve dala katma kıymetli tahliller sunuyoruz. Her yıl 100 yeni mezun arkadaşımızı bünyemize katmaya devam ediyor, uzmanlık alanlarına nazaran yetiştiriyor, gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. Akademik işbirliklerine büyük ehemmiyet veriyor, TÜBİTAK ve üniversitelerimiz ile projeler geliştiriyoruz. Tüm bunları yaparken, daha fazla yeni yeteneği kesime kazandırmayı hedefliyoruz.”

Huawei Bilişim Akademisi Genel Müdür Yardımcısı Himanshu Mahajan ise konuşmasında şunları söyledi; “Dijital dönüşümün sürdürülebilir olması için yetenek geliştirme programları büyük bir ehemmiyet taşıyor. Birçok ülkede, bölüme genç yetenekleri kazandırmak konusunda çalışmalar yapılıyor. Huawei olarak, Bilişim Akademisi programıyla genç yetenekleri teknoloji ile buluşturmayı, onları bilişim kesimine kazandırmayı ve mesleklerine istedikleri tarafta devam etmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz. Huawei olarak, 170’ten fazla ülke ve bölgede, 3 milyardan fazla insanı teknoloji ile buluşturuyoruz. Bu büyük tecrübenin de yardımıyla, Bilişim Akademisi projesini daha fazla geliştirmek için çalışmaya devam ediyoruz. Sağlıklı bir yetenek ekosistemi oluşturmak maksadıyla; UNESCO, GEDS, IFEES üzere memleketler arası tertiplerle birlikte çalışıyoruz. Yetenek geliştirme programları kapsamında dünya çapında yarışlar düzenliyoruz ve üniversitelerdeki genç yeteneklerin projeler geliştirmelerine dayanak oluyoruz. Huawei dünya çapında da bu manada birçok devam eden eğitim programı uyguluyor. Türkiye’de de bu alanda her gün daha ileri bir noktaya ulaşmayı hedefliyoruz.”

İŞ DÜNYASI VE EĞİTİM KURUMLARI ORTASINDA BİR KÖPRÜ MİSYONU GÖRÜYOR

Huawei Bilişim Akademisi (Huawei ICT Academy), ülkemizde ve yurtdışında faaliyet gösteren lise ve üniversitelerle ortaklaşa yürütülen eğitim odaklı bir proje olma özelliği taşıyor. Bu proje kapsamında, öğrencilerin gelecekteki iş hayatlarına katkı sağlamak gayesiyle, tüm dünyada geçerliliği olan Huawei eğitim ve sertifikasyon kursları veriliyor. 

Huawei Bilişim Akademisi ayrıyeten, şirketler ve eğitim kurumları ortasında bir köprü misyonu görerek, bilişim sanayisi için yenilikçi bir yetenek ekosistemi oluşturulmasına da katkıda bulunuyor. Bilgi teknolojileri alanında yeni yeteneklerin yetiştirilmesi için en yeni teknolojik imkanlar, Huawei ile işbirliği yapılan eğitim kurumlarına yeniden bu program çerçevesinde sunuluyor. Huawei Bilişim Akademisi kapsamında, dünya genelinde bugüne kadar 170 binden fazla öğrenci sertifika alırken, yaklaşık 2.000 üniversite ile de işbirliği gerçekleştirildi.

Huawei Bilişim Akademisi Tepesi, katma kıymetli çalışmalarıyla Bilişim Akademisi programına takviye veren; Ankara Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve Yalova Üniversitesi temsilcilerine ödüllerinin takdim edilmesiyle sona erdi.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir