TBMM’de yeni yasama yılı resepsiyonu

TBMM’de düzenlenen resepsiyona milletvekilleri, eski Meclis Lideri Bülent Arınç, diplomatik temsilciler, gazeteciler ve çok sayıda davetli katıldı. Koronavirüs salgını nedeniyle 2 yıl ortadan sonra gerçekleşen resepsiyonda Şentop, davetlileri Gurur Kapısı’nda karşıladı. Şentop, gazetecilerle yaptığı sohbette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’daki programları nedeniyle resepsiyona katılamadığını söyledi. Şentop, seçimlerin 1- 2 ay öne alınacağı argümanına ait, “Seçimlerin 1 gün bile öne alınması için 2 yol var. Ya Cumhurbaşkanı’nın kararı ya da Meclis’in 5’te 3’ünün kararı lazım” dedi.

‘CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI KONUSUNDA HİÇBİR TEREDDÜT YOK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına ait tartışmalara Şentop, “Bu mevzuda bir makale yazdım ben, akademik mecmualar. Hiçbir tereddüt yok orada. Anayasa’daki değişikliği düzgün bilmeyen hukukçular ya da hukukçu olmayanlar söylüyor. Okuyorlar cümle tıpkı. Ancak biz eski 101’inci maddeyi kaldırdık. Yeni bir 101 yazdık. Unsur büsbütün değişti. Orada, Recep Tayyip Erdoğan 10 Ağustos 2014’te, Anayasa unsuruna nazaran cumhurbaşkanı seçildi 1 kez. O husus yürürlükten kalktı. 2018’de ise yeni Anayasa unsuruna nazaran 1 kez seçildi. 2 sefer seçilme hakkı tanıyan husus var. Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda hiçbir tereddüt yok” dedi.

Şentop, Anayasa değişikliği ile ilgili “82 Anayasası’nda çok değişiklikler yapıldı; lakin bütünlükçü bir yaklaşımla yeni Anayasa’nın hazırlanması lazım. Yoksa çok değişiklikler yapıldı Anayasa’da; lakin yeniden 82 Anayasası” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ise Millet İttifakı’nın adayının CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun olmasını beklediklerini söyledi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir