Stoltenberg: Türkiye-İsveç-Finlandiya Daimi Ortak Mekanizma sürecinin tekrar aktif hale gelmesi sağlanmalı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 9 Mart’ta Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın temsilcilerinin Brüksel’deki NATO karargahında yapacağı toplantının sonuçlarıyla ilgili şimdiden açıklama yapmak istemediğini belirterek

“Önemli olan görüşmenin gerçekleşip sürecin tekrar etkin hale gelmesinin sağlanmasıdır.”

dedi.

Stoltenberg, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile İsveç’in başşehri Stockholm’de bir ortaya geldikten sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında konuştu.

Kristersson ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirakinin mutlaklaştırılması konusunu ele aldıklarını belirten Stoltenberg,

“Bu en kıymetli önceliğimiz ve ilerleme kaydediyoruz. Türkiye’nin legal güvenlik tasaları var. Hiçbir NATO müttefiki bu kadar çok terör saldırısına maruz kalmadı. İsveç’in yeni terör yasasını çıkararak ve Ankara ile işbirliğini güçlendirerek PKK da dahil olmak üzere terörle uğraşta hızlanmasını memnuniyetle karşılıyorum.”

tabirini kullandı.

Stoltenberg, ayrıyeten İsveç’in Türkiye’ye silah ihracatı konusunda rastgele bir kısıtlama olmamasını sağlamasını da memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

NATO Genel Sekreteri,

“İsveç, üçlü memorandum kapsamındaki taahhütlerini yerine getirdi ve onay sürecini tamamlama vakti geldi.”

dedi.

Üç ülkenin temsilcilerinin iştirakiyle 9 Mart’ta Brüksel’de NATO karargahında yapılacak görüşmeye değinen Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Doruğu’nda 28 Haziran 2022’de imzalanan Üçlü Muhtıra çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Sistem toplantılarını tekrar başlatmayı kabul etmesinden duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Stoltenberg, Macaristan parlamentosunun onay görüşmelerine başlamasını da memnuniyetle karşıladığını tabir ederek sürecin kısa müddette tamamlanmasını beklediğini söyledi.

Hem İsveç hem Finlandiya’nın Vilnius’ta temmuzda düzenlenecek tepeye kadar üye olması için çalıştığını lakin kesin bir tarih veremeyeceğini yineleyen Stoltenberg,

“Mesele İsveç ve Finlandiya’nın üye olup olmayacağı değil, ne vakit olacağıdır.”

değerlendirmesini yaptı.

Stoltenberg, 9 Mart’ta yapılacak üçlü toplantıyla ilgili şunları kaydetti:

    “Bu toplantıdan ne çıkacağını evvelden duyurmak konusunda dikkatli olmak istiyorum. Aksi halde görüşme zorlaşacaktır. Kıymetli olan görüşmenin gerçekleşip sürecin tekrar etkin hale gelmesinin sağlanmasıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir