POS cihazı vurgunu MASAK raporunda… 4 milyar liralık tefecilik

Can Özçelik

Odatv, POS aygıtı dolandırıcılığında ikinci perdeyi aralıyor.

Mali Hataları Araştırma Konseyi (MASAK), 34 kentte 382 kişinin POS aygıtlarından kuşkulu süreç gerçekleştirdiğini tespit etti. MASAK tarafından hazırlanan 108 sayfalık rapor, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Başlatılan soruşturmanın detaylarına Odatv ulaştı.

İŞTE AYRINTILAR

MASAK’a, 2021 yılının Nisan ayında bir tahlil raporu iletildi. Rapora nazaran, 2016-2021 yılları ortasında MASAK’ın bilgi tabanlarındaki sorgulamalar dikkate alınarak “POS tefeciliği” yapıldığına ait 2 bin 61 kişinin kuşkulu olduğu anlatıldı.

Raporda, bu bireylerin 9 milyon 249 bin 425 süreç gerçekleştirdiği ve bu süreçlerdeki 103 milyar 592 milyon 487 bin 804 lira fiyatındaki hesap hareketliliğinin kuşkulu olarak değerlendirildiği tabir edildi.

382 ŞAHISTAN ŞÜPHELENDİ, 4 MİLYAR TL’LİK VURGUNU AÇIKLADI

MASAK bu bilgiler ışığında kuşkulu süreçleri yapan 2 bin 61 kişiyi tek tek inceledi, 5 yıllık dokümanları didik didik etti. Raporda, kuşkulu görülen süreçleri yapan şahısların, 2016 ve 2021 yılları ortasındaki para transferleri, mal ve hizmet alış-satış süreçleri, POS aygıtının sahibi olan şirketlerin yöneticileri, gelir tabloları, bankacılık varlıkları, haklarında daha evvel türel süreç yapılıp yapılmadığı üzere birçok data incelendi.

MASAK raporuna nazaran, incelemede toplam 2 milyon 414 bin 707 süreçte, 4 milyar 025 milyon 597 bin 499 TL fiyatında para hareketi gerçekleştirildi. Raporda, bu süreçlerde “POS tefeciliği” hatasının işlendiği düşünülürken kuşkulu sayısı da 382 olarak açıklandı.

RAPOR SAVCILIKTA

MASAK raporunu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi. Raporda ismi geçen 382 bireyle ilgili daha evvel yapılan tüzel süreçlere de yer verildi.

POS AYGITI VURGUNUNU BİRİNCİ ODATV YAZMIŞTI

Odatv, bir özel bankanın imtiyazlı pos aygıtlarıyla yabancı şahıslara ilişkin yabancı banka kartlarından, altın satışı yapılıyor üzere gösterilerek yüksek ölçüde para çekildiği savını gündeme getirmişti.

Haberde dolandırıldığını söyleyen 13 kişinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, şikayetçi olduğu bilgisine yer verilmişti.

Haberde ayrıyeten şikayetçilerin yaşadığı olayı dilekçelerle ismi geçen özel bankanın genel müdürlüğüne, Sermaye Piyasası Şurası Başkanlığı’na, Merkez Bankası’na ve ABD Hazinesi Yabancı Varlıklar Denetim Dairesi’ne (OFAC) ilettiği vurgulanmıştı.

İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir