Perre Antik Kenti’nde 1800 yıllık bronz madalya bulundu

Kommagene Krallığı’nın 5 büyük kentinden biri olan Perre Antik Kenti’nde 2022’de başlayan, Örenli Mahallesi’nde mozaiklerin bulunduğu alanda devam eden hafriyat çalışmaları sırasında Roma ordusunda başarılı olmuş askerlere ve birliklere verilen 1800 yıllık bronz madalya bulundu.

Kazı yapılan alanda incelemede bulunan Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, bulunan bronz madalyanın Roma ordusunda başarılı olmuş askerlere ve birliklere verilen bir tıp madalya olarak açıklanabileceğini söz etti.

Bronz madalyaların geçit merasimlerinde askerlerin göğüs zırhlarına takılabildikleri üzere bazen de birliklerin sancaklarına takıldığını kaydeden Alkan, şöyle dedi:

“Adıyaman Müze Müdürlüğü’nün başkanlığında Adıyaman Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kahraman Yağız’ın bilimsel koordinatörlüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Adıyaman Valiliği konut Türk Tarih Kurumu’nun dayanakları devam eden Perre 2022 yılı kazılarında bronz bir askeri phalera bulundu. Bilindiği üzere 2021 yılı kazılarında Roma İmparatoru Hadrianus periyodunda imparatorluğun farklı lejyonlarında 20 yıl misyon yaptıktan sonra ekli olan Calcilius Antiquus isimli Romalı askere verilmiş bronz bir askeri diploma ortaya çıkmıştı. Bu diploma Roma İmparatorluk devrinde Romalı emekli askerlerin Perre kentine yerleştirildiğini göstermesi açısından çok değerliydi. 2022 yılı kazılarında ortaya çıkarılan bronz phalera ve demir kılıç bu durumu destekleler nitelikte iki bulundur. Altın, gümüş, bronz ve bazen de camdan yapılmış örnekleri bulunan askeri phaleralar Roma ordusunda başarılı olmuş askerlere ve birliklere verilen bir cins madalya olarak açıklanabilir. Bunlar geçit merasimlerinde askerlerin göğüs zırhlarına takılabildikleri üzere bazen de birliklerin sancaklarına takılmaktadırlar. Perre Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan bronz phalera üzerinde Medusa başı kabartma olarak işlenmiştir. Medusa başı bir tıp apotropeik simge yani hami olarak da fonksiyon görmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir