Öldürdükleri kişiyi barakanın arkasına gömen 2 sanık için istenen ceza belli oldu

Tepebaşı ilçesi Uluönder Mahallesi’ndeki konutundan 22 Ağustos 2022’de ayrılan 61 yaşındaki Mehmet Yerebakan kayıplara karıştı. Şahsın yakınlarının durumu polise bildirmesi üzerine kentte arama çalışmaları başlatılmıştı. Çalışmalara polis, Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinesinde çok sayıda arama kurtarma gönüllüleri katılmıştı.

KUTLUSAK CİNAYETİNİN SORGUSUNDA İTİRAF ETTİ

Yerebakan’ı arama çalışmaları devam ederken, yılbaşı gecesi Göktuğ Tamer Kutlusak’ı (36) ‘kasten öldürme’ cürmünden hakkında soruşturma yürütülen Görkem Doğan (23), cürüm ortağı Benan Birtane’nin (55) kendisine bıçak verdiğini ve bu bıçakla Mehmet Yerebakan’ı öldürerek Benan Birtane ile birlikte cesedi battaniyeye sarıp yaşadıkları barakanın ardındaki alana gömdüklerini itiraf etti.

MAKTULÜN BEDENİNDE 11 ADET KESİCİ DELİCİ ALET YARASI TESPİT EDİLDİ

Kimlik tespiti için DNA tahlili yapılmasının akabinde cesedin Mehmet Yerebakan’a ilişkin olduğu katılaştı. Ceset üzerinde yapılan otopside maktulün bedeninde göğüs bölgesine isabet eden 4 olmak üzere 11 adet kesici delici alet yarası bulunduğu ve vefat sebebinin bu yaralanmalara bağlı olduğu tespit edildi.

SANIKLARIN ÖMÜR UZUNLUĞU MAHPUSU İSTENDİ

Olayla ilgili Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın tamamlanmasının akabinde hazırlanan iddianame Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede sanıklar Görkem Doğan ve Benan Birtane hakkında Mehmet Yerebakan’ı ‘kasten öldürme’ cürmünden müebbet mahpus cezası talep edildi.

Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın birinci duruşmasına, farklı ‘kasten öldürme’ kabahatinden tutuklu bulunan sanıklar Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Taraf avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu.

“SİNİRLE ELİME ALDIĞIM BIÇAKLA MAKTULÜ BIÇAKLAYARAK ÖLDÜRDÜM”

Bolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan Görkem Doğan birinci savunmasında, “Ben sanık Benan ile birebir barakada kalıyordum. Olaydan 1 hafta evvel bir hafta sonu Benan ile tartıştık. Ben çadırdan ayrıldım. Ben çadırdan gittikten sonra Mehmet Yerebakan gelmiş. Benan’ın yanında bana küfürler etmiş. Sonraki gün ben barakaya gidince Benan bunları bana anlattı. 1 hafta sonra hafta sonu maktul Mehmet Yerebakan bizim bulunduğumuz barakaya geldi. Biz barakada Benan ile birlikte alkol alıyorduk. Ben maktulün buradan ayrılmasını istedim. Maktul bana küfürler etmeye devam etti ve beni ittirdi. Ben de hudutla elime aldığım bıçakla Mehmet Yerebakan’ı bıçaklayarak öldürdüm. Benan rastgele bir şey yapmadı. Mehmet’i öldürdükten sonra Benan gömmek için yardım etti” dedi.

“GÖRKEM UYUŞTURUCU KULLANDIĞI İÇİN BEN KENDİSİNE KIZIYORDUM, DÖVÜYORDUM, BU NEDENLE BANA HASIMLIK BESLEYİP İFTİRA ATTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Bolvadin T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan sanık Benan Birtane savunmasında, “Benim olayla rastgele bir ilgim alakam yoktur. Suça karışmadım, cürüm işlemedim. Sanık Görkem ile yaklaşık 15 aydır tıpkı barakada kalıyorduk. Görkem uyuşturucu kullandığı için ben kendisine kızıyordum, dövüyordum. Bu nedenle bana hasımlık besleyip iftira attığını düşünüyorum. Benim Mehmet Yerebakan’ın öldürülmesiyle rastgele bir ilgim yoktur. Ben Görkem suça karıştığı için kendimi Murat ismiyle tanıtmıştım. Gerçek ismimi söylemedim. Görkem beni Murat ismi ile biliyordu. Ben Mehmet Yerebakan’ı tanımıyorum lakin polisler sorduğunda hurda topladığım alanda içki içerken gördüğüm şahıslar ortasında olduğunu ve birkaç kere gördüğümü söyledim. Ben olay yerinde yoktum. Mehmet Yerebakan’ı öldürmedim, gömmedim. Hatasızım beraatimi ve tahliyemi talep ederim” tabirlerini kullandı.

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

YILBAŞI GECESİ İŞLEDİKLERİ CİNAYETTEN MÜEBBET MAHPUS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞLARDI

31 Aralık gecesi saat 23.50 sıralarında Ertuğrulgazi Mahallesi’nde bulunan boş yerde iki küme ortasında çıkan bıçaklı hengamede, Göktuğ Tamer Kutlusak’ın (36) vefatına ait Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Gasp ve Cinayet Ofis Amirliği takımları soruşturma başlatmıştı. Olay yerinde bırakılan bisikletten yola çıkan polis takımları, bölgedeki iş yeri ve başka güvenlik kameraları imajlarını incelemeye aldı. Olayın şüphelileri Görkem Doğan ve Benan Birtane Hoşnudiye Mahallesi İstasyon Caddesi’nde yakalanmıştı. Göktuğ Tamer Kutulusak’ı ‘kasten öldürme’ cürmünden tutuklu yargılanan sanıklar Görkem Doğan ve Benan Birtane, Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesince farklı başka müebbet mahpus cezasına çarptırılmıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir