Muhalefetin YSK temsilcileri: Depremzedeler istedikleri yerde oy kullanamazlar, yasal düzenleme gerekli

Maraş merkezli 11 vilayette yıkıma neden olan zelzelelerin akabinde daha evvel mayıs ayında yapılacağı açıklanan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin ertelenip ertelenmeyeceği tartışma konusu oldu.

Eski Meclis Lideri AK Partili Bülent Arınç’ın “ivedilikle ertelenmeli” çıkışının akabinde başlayan tartışamaya muhalefet partisi önderleri reaksiyon gösterirken iktidara yakın gazetecilerin ilettiği kulis bilgilerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da seçimin daha evvel açıklanan 14 Mayıs tarihinde yapılmasından yana olduğu aktarıldı.

Depremlerin akabinde farklı vilayetlere taşınmak zorunda kalan seçmenlerin nasıl oy kullanacağıyla ilgili ise Yüksek Seçim Şurası’nın çalışmaları ilgi konusu oldu.

‘HAKKARİ’DE DE YAŞASA ALMANYA’DA DA YAŞASA BİREBİR ADAYLARDAN BİRİNİ SEÇECEK’

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre CHP’nin YSK Temsilcisi Hadimi Yakupoğlu, “Depremzedeler taşındıkları yere kayıtlarını aldırmazlarsa maalesef dönüp kendi vilayetlerinde oy kullanmaları gerekecek. Yalnızca cumhurbaşkanına ya da milletvekiline oy verme üzere bir hak da tarifli değil. İki seçim birlikte düşünülmeli” değerlendirmesini yaptı.

İYİ Parti’nin YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk de yasal düzenleme gerekliliğine işaret etti. Öztürk, “Kişi nerede yaşarsa yaşasın oy kullanacağı cumhurbaşkanı adayları tıpkı. Hakkari’de de yaşasa Almanya’da da yaşasa birebir adaylardan birini seçecek. Fakat milletvekili seçimleri o denli değil. İki seçim için de partilerin bir ortaya gelip tartışması gerekiyor” dedi.

‘TEKRAR TEKRAR OY KULLANMAYA NEDEN OLABİLİR’

HDP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki de “İnsanlar bulundukları yerlerde ellerinde kimliklerle istedikleri sandıkta oy kullanamaz” diye konuştu. Tiryaki, seçmenlerin ikametgâhlarının bulunduğu yerde oy kullanabileceklerini anımsatarak, “Dolayısıyla adres kayıtlarını taşındıkları yere almazlarsa gittikleri yerde hiçbir biçimde oy kullanamayacaklar. Canı isteyenin, istediği sandıklarda tekrar tekrar oy kullanmalarına neden olabilir bu sistem. Cumhurbaşkanlığı için oy kullanacak kişinin oyu, nerede olursa olsun tıpkı bireye gidecek ancak bunun için ülkedeki tüm seçim sisteminin değişmesi gerekiyor. Bunun için de bir yıllık bekleme müddetine gereksinim var. Yani pratikte bu türlü bir durumun olması mümkün değil” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir