Brent petrolün varil fiyatı 85,71 dolar

Dün 85,23 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 85,17 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.42 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,6 artışla 85,71 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 81,57 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısıtlı yükselişte, bugün açıklanacak enflasyon dataları ışığında ABD Merkez Bankasının alacağı faiz kararı tesirli oluyor.

Ülkede, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) martta aylık yüzde 0,2 artacağı ve yıllık enflasyonun yüzde 6’dan yüzde 5,1’e gerileyeceği öngörülüyor.

Öte yandan Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ham petrol stoklarında geçen hafta evvelki haftaya nazaran 377 bin varil artış iddia edildiğini açıkladı. Piyasa beklentisi, 1 milyon 300 bin varil düşüş olacağı tarafındaydı.

ABD’nin ticari ham petrol stoklarındaki artış öngörüsü, ülkede talebin zayıf seyrettiği algısıyla fiyatları aşağı istikametli baskıladı.

ABD Güç Enformasyon Yönetiminin resmi stok bilgileri bugün açıklanacak.

KÜRESEL BÜYÜMEDEKİ DÜŞÜŞ ÖNGÖRÜSÜ FİYATLARI BASKILIYOR

Uluslararası Para Fonunun (IMF) yüksek faiz oranlarının tesirine atıfta bulunarak 2023 global büyüme görünümünü düşürmesi fiyatları baskılayan öteki bir öge oldu.

IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun nisan sayısında global ekonomik büyüme kestirimini bu yıl için yüzde 2,9’dan yüzde 2,8’e ve 2024 için yüzde 3,1’den yüzde 3’e düşürdü.

Piyasalar, perşembe ve cuma günleri yayınlanacak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ve Memleketler arası Güç Ajansının (IEA) aylık petrol piyasası raporlarına odaklandı.

Brent petrolde teknik olarak 85,86 ile 85,93 dolar aralığının direnç, 85,67 ile 85,55 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir