Muğla Büyükşehir Bodrum’un sorununu çözüyor

MUĞLA (İGFA) – Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon yönetimi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü takımları Bodrum’un en büyük sorunu olan içme suyu sorununu ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bölgeye ek su sağlamak için birçok farklı projeyi hayata geçiren gruplar son olarak yeni çalışmaları hayata hizmete sunuyor.

Büyükşehir Belediyesi, Geyik Barajını, Elektrik Üretim Anonim Şirketinden (EÜAŞ) satın alıp buradaki suyun tamamını Bodrum’a aktarmayı amaçlıyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü takımları, Bodrum’da su iletiminin mümkün olmaması nedeniyle DSİ tarafından kapatılmak zorunda kalınan iki baraja tedbir olarak birçok farklı projeyi hayata geçirdi. Gruplar Akgedik Barajından Bodrum’a su transferi için yeni içme suyu sınırı ve depo yaparak Yarımada’ya kıymetli ölçüde su sağladı. Ayrıyeten Sazköy ve öbür farklı su kaynaklarında yapılan çalışmalarla da Bodrum’a kıymetli ölçüde su iletimi yapıldı.

Yeraltı su kaynaklarının sisteme dahil edilmesinin yanı sıra gruplar tarafından mevcut su gözlerinde ve içme suyu arıtma tesislerinde iyileştirmeler yapılarak sisteme daha fazla su kazandırılmasının yanı sıra Bodrum’un gelecek nüfus projeksiyonu göz önüne alınarak yeni projelere başlandı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar kapsamında Bodrum’un 2041 ve 2054 yıllarına kadar içme suyu probleminin bilimsel taraflarıyla ele alındı.

İlave ana su temini sağlanması için yapılan hesaplamalara nazaran 2041 yılına kadar Bodrum’un içme suyu gereksiniminin 52 milyon metreküp olduğu belirlenirkenbu kapsamda birçok farklı projenin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Bunlardan en kıymetlisi ise Geyik Barajının,Büyükşehir Belediyesi satın alınarakbaraj suyunun büsbütün Bodrum’a içme suyu olarak aktarılması projesi olacak. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından Geyik Barajının kamulaştırılması için gerekli süreçler yapılıyor. Baraj,EÜAŞ’den satın alındığı taktirde buradaki su yalnızca Bodrum’un kullanımına sunulacak ve İlçedeki su açığının çok büyük bir kısmı giderilecek.

Bunun yanı sıra Mumucular Barajı etrafında bulunan tüm mahallelere kanalizasyon şebekesi yapılarak evsel atıksu kirliliğinin önlenmesi ayrıyeten farklı noktalardaki dereler üzerinde çalışma yapılıp bunların Mumcular Barajına akmasının sağlanması içinde çalışmalar yapılıyor. Tekrar birebir çalışma kapsamında yağmur suyu hasadı gibifarklı tahlil çalışmalarda yapılacağı vurgulanıyor.

Bunun yanı sıra DSİ ana isale sınırlarında da taşıma kapasitesinin arttırılması için birçok farklı noktada terfi istasyonları ve yeni çizgi düzenlemeleri yapılacağı da belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir