İngiltere’de gıda krizi: 1 milyondan fazla çocuk gıda yardımı alıyor

İngiltere’de artan ömür maliyetleri nedeniyle besin yardımı alanların sayısında artış yaşandığı ve son 12 ayda 1 milyondan fazla çocuğun besin yardımı aldığı belirtildi.
Son yıllarda Rusya-Ukrayna savaşı ve Covid-19 salgını üzere nedenlerle dünyadaki birçok ülkenin iktisadı ziyan gördü. İngiltere’de ise ömür maliyetlerinin artmasıyla yakıt, ısınma, barınma ve besin tedariki konusunda meşakkat yaşanıyor. Bu nedenle besin bankalarından yardım alanların sayısında büyük bir artış yaşandı.
South Tyniside Besin Bankası yöneticisi Brian Thomas, bilhassa artan hayat maliyetlerini karşılayamayan düşük gelirli ailelerin besin bankalarına müracaatlarının gibisi görülmemiş bir oranda yükseldiğini söz etti.
İngiltere’de bir evvelki yıl 800 binden fazla çocuk besin yardımı alırken, 2017-2018 yılları ortasında ise 500 binden az çocuk yardım almıştı. Hükümetin ekonomik dertlere karşı gerekli tedbirleri almadığı gerekçesiyle sık sık eleştirildiği ülkede, çeşitli meslek kümelerinden binlerce kişi grev yapmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir