İran ile Suudi Arabistan anlaştı: Yedi yıl sonra bir ilk

İran ile Suudi Arabistan, yedi yıl ortadan sonra diplomatik ilgileri yine tesis ediyor. İran, Suudi Arabistan ve Çin tarafından yapılan ortak açıklamada, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Ali Şemhani ile Suudi Arabistan Devlet Bakanı Musaad bin Mohammed Al-Aiban’ın Çin’in başşehri Pekin’de 6 Mart’ta başlayan görüşmelerin akabinde Tahran-Riyad ortasında diplomatik alakaların yine başlatılması konusunda anlaştığı duyuruldu. Sürecin yürütülmesi ve alınan karara ait detayların netleştirilmesi için iki ülkenin dışişleri bakanlarının en kısa müddette bir ortaya gelecekleri belirtildi. Varılan mutabakat kapsamında İran ile Suudi Arabistan’ın iki ay içerisinde diplomatik bağlantılarının tekrar başlatılacağı ve iki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçilikleri ve temsilcilikleri yine açacakları aktarıldı.

İran-Suudi Arabistan ilişkileri

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016 tarihinde terör hatasıyla yargılanan ve Şii din adamı Ayetullah Nimr Bakır el-Nimr’in de ortalarında bulunduğu 47 kişi idam edilmişti. İdamın akabinde İran’da protestolar gerçekleştirilmiş, Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ile Meşhed kentindeki konsolosluğu ateşe verilmişti. Mart 2015’te Yemen’de başlayan savaş nedeniyle berbatlaşan ilgiler, bunun üzerine büsbütün kesilmişti.

Öte yandan, Tahran ve Riyad idaresinden yetkililer, görüşmeler gerçekleştirmek için Irak’ın arabuluculuğunda Nisan 2021’de Bağdat’ta bir ortaya gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir