Hatimoğulları: Hatay Valisi vekil olmak için değil başarısızlıktan istifa etmeliydi

ANKARA – Maraş merkezli 11 ili etkileyen zelzelelerin akabinde kamuoyunda sorumluların istifa etmesi tarafında bir beklenti oluştu. Bu taleplere karşılık zelzelenin üzerinden yaklaşık 40 gün geçmişken hiçbir yetkili istifa etmedi. Sarsıntının en yıkıcı tesirinin gözlendiği Hatay’ın Valisi Rahmi Doğan, milletvekili aday adayı olmak için istifa ettiğini açıkladı.

‘HİÇBİR İNİSİYATİF ALAMAMIŞ BİR VALİ, ‘BENİ ÖDÜLLENDİRİN’ DİYOR

Depremin birinci günü Hatay’a giden, kendisi de Hatay’lı olan HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Hatay’da zelzelenin birinci anından itibaren misyonlarını yerine getirmeyen bir resmi erkan olduğunu ve bunun birinci sorumlusunun da Hatay Valisi olduğunu söyledi. Arama kurtarma gruplarının kente girişi, yardımların halka ulaştırılması başta olmak üzere tüm bahislerde Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın “sınıfta kaldığını” belirten Hatimoğulları, “Böyle bir başarısızlık ortadayken hiçbir inisiyatif alamamış vali artık diyor ki ‘beni ödüllendirin, milletvekili olayım, taltif etsin halkım beni.’ Bunu kabul etmek mümkün değil” diye konuştu.

‘MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN DEĞİL LİYAKATSIZLIK VE BAŞARISIZLIKTAN İSTİFA ETMELİYDİ’

Vali Rahmi Doğan’ın milletvekili olmak için değil “liyakatsizlik ve başarısızlıktan” ötürü istifa etmesi gerektiğini belirten Hatimoğulları, yalnızca Vali’nin değil başta Cumhurbaşkanı olmak üzere hükümetin tamamının istifa etmesi gerektiğini söyledi. Vali Doğan’ın AK Parti’den aday olacağını kestirim ettiğini belirten Hatimoğulları, etik pahalara saygılı olan bir partinin bu kişinin adaylığını reddetmesi gerektiğini söyledi.

ATAY: AFETİ HALA YAŞARKEN BU KARARI ALABİLECEĞİNİ VARSAYIM EDEMEDİM

Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın bir müddettir vekil olma niyeti olduğunu iddia ettiğini belirten Türkiye Emekçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay da “Böyle bir kararı afetin üzerinden bir ay geçmişken, afet sürecini hala yaşarken alabileceğini varsayım edemedim. Şaşırtan oldu” dedi.

‘HATAYLILARA HİZMET ETMEK İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞTIM’

Hatay Valisi Rahmi Doğan, istifa kararını Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurmuş ve şu tabirleri kullanmıştı: “Beş yıldır yürüttüğüm Hatay Valiliği vazifesinden, devlet büyüklerimin de müsaadeleri ile 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan milletvekili seçimlerinde, memleketim Sivas’tan ‘aday adayı’ olmak üzere ayrılmış bulunmaktayım.”
Hatay’da misyon yaptığı müddet içerisinde Hatay’a ve Hataylılara hizmet etmek için canla başla çalıştığını savunan Doğan, “Elimden geldiği, gücümün yettiği kadarı ile memleketimiz için hoş işler yapmaya çaba ettim. Hataylı hemşehrilerim bu sürecin en büyük şahididir” dedi.

ADIYAMAN VALİSİ SIHHAT PROBLEMLERİNİ MÜNASEBET GÖSTERMİŞTİ

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar da sıhhat sıkıntılarını münasebet göstererek üç yıldır sürdürdüğü vazifesinden geçtiğimiz günlerde istifa etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir