Black Friday indirimleri güven vermiyor

Türkiye’de “Efsane Cuma”, “Muhteşem Cuma” ismiyle kabul gören Black Friday günleri her sene alışveriş çılgınlığına sahne oluyor. Bilhassa bugünlerde ağırlaşan kampanya reklamları ile tüketiciler alışveriş yapmaya teşvik ediliyor. Türkiye’de yapılan araştırmaya nazaran tüketicilerin yüzde 56,8’i kampanya periyodundaki indirimlere güvenmiyor. Bu periyotta tüketicilerin yüzde 33,1’i alışveriş yaparken, yüzde 66,9’u alışveriş yapmayı tercih etmiyor.

ALIŞVERİŞLERİN YÜZDE 75’İ ONLİNE PAZARYERLERİNDE YAPILIYOR 

Araştırmaya nazaran Türk halkının yüzde 35,1’i bu periyodu Efsane Cuma olarak kabul ediyor. Bu periyottaki alışverişlerin yüzde 75,4’ü ise online pazaryerlerinde yapılıyor. Alışveriş yapmaya tesir eden ögelerde ise yüzde 39,6 ile toplumsal medya reklamları öne çıkıyor. DHA

BLACK FRIDAY NEDİR?

ABD’de, Black Friday Şükran Günü’nden sonra gelen birinci cuma günü uygulanıyor.

Black Friday günü mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar. Bugün beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday resmi bir tatil sayılmaz. Kanada ve İngiltere’de de Black Friday günü vardır, ve internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar.

Bu alışveriş gününe tarihte birinci kez 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia’da, alışverişten ötürü oluşan ağır trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem beşerler hem de mağazalar için olumlu biçimde karşılanmaktadır. Walmart üzere ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve personellerin mesaisi daha ağır geçmektedir. Black Friday gününde 2000’li yıllara kadar sabah 06:00’da açılan mağazalar bu tarihten sonra sabah 04:00 ila 05:00 saatlerinde hizmet vermeye başladı. 2011 yılından sonra kimi mağazalar Black Friday gününde 24 saat hizmet verme kararı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir