Halep’te 850 depremzede, 7 tuvaleti paylaşıyor

Maraş merkezli zelzelelerde büyük bir yıkımın meydanda geldiği komşu Suriye’de pak suya erişimin risk altında olduğunu kaydeden uzmanlar, depremzedelerin önemli halk sıhhati meseleleriyle karşı karşıya olduğunu bildirdi. Su boruları ve su pompalama tesislerinin 12 yıldır devam eden iç savaşta büyük ziyan gördüğü ülkede, kolera salgınının kötüleşeceği belirtiliyor.

“Depremlerin, halk sıhhati üzerinde yıkıcı sonuçlar doğurma mümkünlüğü korkutucu derecede yüksek” diyen Memleketler arası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Yakın ve Orta Doğu Bölge Yöneticisi Fabrizio Carboni, yeni bir sıhhat acil durumunun Suriye’de ‘felaket’ manasına geleceğini söyledi.

Çok sayıda binanın yıkıldığı Halep, Hama ve Lazkiye’de durumun bilhassa kritik olduğunu aktaran ICRC, süreksiz kamp alanlarında pak suya erişimin epeyce kısıtlı olduğunu bildirdi. Sarsıntıların akabinde Halep’te kurulan bir kamp alanında, 850 kişinin 7 tuvaleti paylaştığı aktarıldı.

BM, ‘SURİYELİLERİN TÜRKİYE’DEN TAŞINMA SÜRECİ HIZLANSIN’ DEMİŞTİ

Öte yandan, Türkiye’de zelzeleden etkilenen 1 milyon 700 bin Suriyeli mülteci olduğu varsayım ediliyor. Birleşmiş Milletler (BM), memleketler arası topluma Maraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Suriyeli mültecileri öteki konut sahibi ülkelere yerleştirme sürecini hızlandırma daveti yapmıştı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Memleketler arası Göç Örgütü tarafından paylaşılan ortak bildiride, “Güvenlik ve muhafaza arayışıyla Türkiye’ye kaçan çok sayıda mülteci, tekrar meskenlerini ve geçim kaynaklarını kaybetmenin travmasıyla karşı karşıya kaldı.” sözlerine yer verildi. BM’nin bu açıklamayı yaptığı saatlerde Türkiye’den 89 kişilik bir mülteci kümesi İspanya başşehri Madrid’e ulaşmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir