Gaziantep Festival Park gün sayıyor

GAZİANTEP (İGFA) – Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür Yolu Şenlikleri kapsamına giren, 16-24 Eylül tarihlerinde yapılacak GastroANTEP Kültür Yolu Şenliği için yapılan Şenlik Park’ta sona yaklaşıldı. Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı takımlarının 6 hafta üzere kısa bir müddette 54 bin metrekaresi büsbütün yeşil, 11 bin metrekaresi yeşille harmanlanan yapılar olmak üzere toplam 80 bin metrekarelik alanda yaptığı çalışma, şenlik için çağdaş ve geniş bir alan sunacak.

Mevcut şenlik parkının yanına kurulan alanın içerisinde 11 bin metrekareye oturtulmuş 5 farklı temada oluşturulmuş oyun kümeleri, içerisinde gençlerin telefonlarıyla DJ performansı sergileyebileceği, sokak sanatkarlarının da yararlanabileceği yeşil amfi, gereksinimleri karşılamak gayesiyle her biri farklı tasarlanmış 13 dükkandan oluşan lezzet sokağı, şenlikler için hazırlanan stant alanları ve aktiflik çayırı bulunuyor. Ayrıyeten alanda 2 mescit, 2 tuvalet ve 250 araçlık otopark yer alıyor. Parkta yer alan bin 800 yıllık zeytin ağacını da vatandaşların görme imkanı sağlanıyor.

İncelemeler sonrası açıklamada bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, 6 Şubat’ta yaşanan zelzeleler sonrası grupların 6 ay boyunca İslahiye ve Nurdağı sınırında çalışmalar yürüttüğünü aktararak şunları söyledi: “Zor günler geçirdik. Kültür ve sanatla güzelleşmeye başlıyoruz. Arkadaşlarımız 6 aylık gecikmeyi telafi etmek için 6 aylık işi 6 haftada yapıyorlar. Zira GastroANTEP ile dünyanın bütün lezzetleri, kalbi, aklı burada olacak. Dünya burada kim ne yapıyor ne söylüyor bunu takip edecek. Bunun için yer çok değerliydi. Sarı çadırlardan çıkarmamız gerekiyordu artık. O sera tesiri yapıyor sıcak iklimde insanımızı bunaltıyordu. Bu parkta gençler, çocukları aileler, kültür sanat dünyası için kim ne yapmak istiyorsa onu bulacağı görsel yeşil alanlar var. Zira biz yeşil kentiz ve yeşil kentin hakkını vermek gerekiyordu.”

EMELİMİZ HER AY DEĞERLİ BİR ŞENLİĞİ BURAYA GETİRMEK

Başkan Şahin açıklamasının devamında şenliklerin kentin iktisadına yapacağı katkılara değinerek kelamlarını şöyle sürdürdü: “Amacımız her ay kıymetli bir şenliği buraya getirmek. Buna daima Cannes’ı daima örnek veriyorum. Kent iktisadı için inanılmaz bir getirisi var. Dünyanın en uygunları geliyor. Onlar geldiği vakit kentin iktisadı bir anda diğer bir noktaya gidiyor. Bu kent için bu türlü bir hayalimiz bu türlü bir sevdamız var. Gaziantep her şeyin en güzelsin hak ediyor. Burası ayrıyeten zeytin memleketi. Nizip zeytini dünyanın en kaliteli zeytinlerinden birisi. Burada bulunan zeytin ağacının da bir öyküsü var. Bin 800 yıllık zeytin ağacı kolay kolay bulunmaz lakin buraya gelip Şenlik Park’ta bunu görebilir ve onun kıssasını okuyabilir, önünde bir fotoğraf çektirebilirsiniz.”

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği ve Yeşil Alanlar Daire Lideri Gazi Kördeve ise yapılan çalışmaları ve parkın içinde barındırdığı özellikleri aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir