Futbolda şampiyonluk kupalarının tasarımları 100. yıla özel yenilendi

TFF İdare Heyeti, alınan karar doğrultusunda, Spor Toto Muhteşem Lig, Spor Toto 1. Lig, TFF 2. Lig, TFF 3. Lig, Ziraat Türkiye Kupası ve Turkcell Harika Kupa’da şampiyon olan ekiplere verilen kupaların dizaynlarının yenilendiği duyuruldu.

Yapılan yenilenmedeki birinci kupa Spor Toto Harika Lig’in 2022-2023 dönemini şampiyonlukla tamamlayan Yılport Samsunsporlu futbolcuların ellerinde yükselecek.

Konuyla ilgili TFF’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Uzun bir çalışma devri sonrasında ortaya çıkan yeni şampiyonluk kupasının ana esin kaynağı futbolun tüm paydaşlarının bir arada oluşturduğu aile kavramı ve bu büyük aileyi bir ortaya getirip kenetleyen ay-yıldızımız oldu. Türkiye Futbol Federasyonu bir ailedir. Federasyon, kulüpler, futbolcular, taraftarlar ve futbol topluluğu bu ailenin 5 ana yapı taşıdır. Federasyonun 100. yılında bu özel kupa tasarlanırken futbol topluluğu bir aile olarak düşünülüp bu ögeler birleştirildi ve kupa futbolun yıldızlarına atfedildi. Bu ögeleri bir ortaya getiren 5 koldan oluşan, üstten bakıldığında yıldız formunda bir kupa tasarlandı. Desenlerle bezenmiş 5 adet kol 90 derece bükülerek, düstur üzerinde birleşiyor ve bir yıldız oluşturuyor. Pencereler, aileleri dış dünya ile bağlayan, ışık getiren ögelerdir. Kupanın kollarında, tarihi kültürel mirasımızda yer etmiş pencere ve cumba mimari süsleme elemanlarından olan Maşrabiye geometrik desenleri kullanıldı. Bu desenler sonsuzluğu, kararlılığı ve bir topluluk olma, aile olma yapıtaşını betimlemektedir. Son olarak kupa tasarımı, kupanın üst kısmında futbolu en güzel sembolize eden futbol topu ile tamamlandı ve kupa futbolun yıldızlarına atfedildi” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir