Finlandiya Cumhurbaşkanı, Erdoğan’ın davetiyle Türkiye’ye geliyor

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gelecek. Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Niinistö, Erdoğan’ın daveti üzerine 16-17 Mart’ta Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirecek.

Açıklamaya nazaran, 17 Mart Cuma günü İstanbul’da yapılacak görüşmelerde, Türkiye-Finlandiya işbirliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak. Görüşmelerde ikili münasebetlerin yanı sıra, NATO Madrid Doruğu marjında İsveç, Türkiye ve Finlandiya ortasında 28 Haziran’da imzalanan Üçlü Muhtıra temelinde Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu, Türkiye-Avrupa Birliği münasebetleri ile aktüel bölgesel ve global sıkıntılar hakkında görüş alışverişinde bulunulması da öngörülüyor.

‘FİNLANDİYA, İSVEÇ’TEN EVVEL ÜYE OLABİLİR’

Dün, NATO’ya üyelik sürecine ait açıklamalarda bulunan İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Finlandiya’nın ülkesinden evvel NATO’ya üye olması ihtimalinin arttığını söylemişti. Kristersson açıklamasında, son haftalarda yaşanan gelişmeler sonrası Türkiye’nin Finlandiya’nın üyeliğini onaylayacağının giderek netleştiğini, İsveç ile ilgili çekincelerinin ise sürdüğünü belirtti. Kristersson yeniden de İsveç’in sonunda NATO’ya üye olacağından emin olduğunu vurguladı.

Ne olmuştu?

İsveç ve Finlandiya, Rusya-Ukrayna savaşının akabinde uzun müddettir devam ettirdikleri ‘tarafsızlık’ siyasetinden vazgeçmişler ve mayıs ayında NATO’ya üyelik başvurusu yapmışlardı. Lakin iki ülkenin NATO’ya üye olmaları için, ittifaka üye 30 ülkenin parlamentolarının onayı gerekiyor. Türkiye ve Macaristan şimdi iki ülkenin üyeliklerini onaylamadı.

Macaristan Parlamentosu Lider Yardımcısı Csaba Hende geçen hafta, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleriyle ilgili oylamanın “önümüzdeki haftalarda” yapılmasının beklendiğini açıklamıştı. Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasındaki son görüşmeler geçen hafta Brüksel’deki NATO karargahında yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, görüşmeler sonrası yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin güvenlik telaşlarının giderilmesiyle ilgili adım atılmalı” dedi.

Türkiye, ocak ayında Danimarkalı ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan’ın, Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği binası önünde Kuran yakması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın amaç alındığı protesto şovları nedeniyle üçlü müzakereleri süresiz askıya almıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ocak ayı sonunda yaptığı bir açıklamada, “Biz icabında Finlandiya’yla ilgili farklı bir ileti verebiliriz. Finlandiya’yla ilgili farklı bildirisi verdiğimiz vakit İsveç şok olacak. Lakin Finlandiya da birebir yanlışı yapmaması lazım” demişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir