EYT’ye ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda

TBMM Genel Şurasında, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ( Eyt ) ilgili düzenlemeleri içeren Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

İYİ PARTİLİ USTA: EYT’LİLER BİR AN ÖNCE EMEKLİLİKLE TANIŞSIN

Teklifin tümü üzerinde konuşan ÂLÂ Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta, EYT kanun teklifinin Mecliste en süratli formda çıkması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirtti. “EYT’liler bir an önce beklediği bu emeklilikle tanışsın istiyoruz.” diyen Usta, küme olarak konuşmalarını mümkün olduğu kadar kısa tutacaklarını söyledi.

Kanun çıktığında emekli olabilecek şahısların toplam 15 yıllık yükünün 548 milyar lira olacağını belirten Usta, “Bugün EYT’li olanlar ve potansiyel EYT’lilerle birlikte bütün sistemin 15 yıllık yükü sabit fiyatlarla 883 milyar TL.” dedi.

MHP’Lİ KALAYCI: VERDİĞİMİZ BİR KELAM DAHA YERİNE GELMEKTE

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetinin giderilmesi konusuna birinci kere 12 Haziran 2011 tarihli seçimlerde MHP’nin seçim beyannamesinde yer verildiğini, bu vaatlerinin 7 Haziran 2015, 1 Kasım 2017 ve 24 Haziran 2018 seçim beyannamelerinde de yer aldığını hatırlattı. Kalaycı, “MHP’nin verdiği bir kelamı daha yerine gelmektedir.” dedi.

Türkiye‘nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle istikrara kavuştuğunu belirten Kalaycı, “Bu devirde birçok alanda tarihi adımlar atılmış, muvaffakiyetler elde edilmiştir. Türkiye, bir yandan pandemi ve savaş kaynaklı ekonomik sıkıntılarla bir yandan terörle başarılı bir uğraş verirken öbür yandan da maruz kaldığı bölgesel ve global dayatmaları, ekonomik ve siyasi baskıları boşa çıkarmıştır.” sözlerini kullandı.

Türkiye‘nin “Lider ülke Türkiye“ye gerçek kutlu yürüyüşünü kararlılıkla sürdüreceğini kaydeden Kalaycı, “Toplumsal mühendislik hesaplarıyla Türkiye’yi düzensizlik ve kaos iklimine sokmaya, ülkemizin rotasını değiştirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Palavralarla, dezenformasyonla, algı operasyonlarıyla bu milletin önünü kesemezler, kutlu yürüyüşünü durduramazlar. Türk milleti algı oyunlarına gelmez, müfterilere inanmaz, adaletinden asla sapma göstermez.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP’Lİ GARO PAYLAN: BU RANT ÇARKI YURTTAŞLARIMIZI ÖLDÜRDÜ

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, AFAD’ın raporunda bile “Çok yakında Maraş merkezli bir zelzele olacak” denildiğini belirterek, “Asrın felaketi diyorsunuz, değil, asrın cinayeti bu.” dedi.

Artçı zelzele olurken inşaat yapılamayacağını savunan Paylan, “Bir daha yurttaşlarımız zelzele altında kalmasın diye jeolojik araştırmalar yapıp, artçı sarsıntılardan sonra binaları başlatmamız lazım. Lakin gün var mı? Yok. ‘Mayısta seçim yapacağım, martta temel atmam lazım…’ Niçin? ‘Güç gösterisi yapacağım.’ Yapmayın arkadaşlar, bu rant çarkı yurttaşlarımızı öldürdü.” tabirlerini kullandı.

Bir zelzele bütçesi yapılmasını öneren Paylan, bütçeden israfa giden kaynakları keserek kentlerin sarsıntıya inançlı hale getirilmesini gerektiğini söyledi.

CHP’Lİ AĞBABA: SARSINTIDA ÖLENLERİN PRİMLERİNİ DEVLET KARŞILAMALI

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, zelzelede ölen EYT’li insanların emekli maaşlarının hak sahiplerine bağlanmasını isteyerek, “EYT’li olup eksik primi olan ve zelzelede hayatını kaybedenlerin eksik primlerini devlet karşılamalıdır. Tıpkı halde iş yeri yıkılan, ziyan gören esnafın da EYT prim eksiklerini devlet karşılamalı ve çabucak aylık bağlamalıdır.” diye konuştu.

AK PARTİLİ AKBAŞOĞLU: YAPARSA CUMHUR İTTİFAKI YAPAR

AK Parti Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, yasa teklifiyle bir kademeli geçiş sunulduğu biçimindeki tezlerin hakikat olmadığını belirtti. Akbaşoğlu, şunları kaydetti:

“1999 yılı, 8 Eylül’den evvel ve sonra olmak üzere iki farklı türel statü getiriyor. 9 Eylül 1999’dan evvel yaş kaidesi yok. Bununla birlikte, 9 Eylül 1999’la bir arada 99’dan bugüne kadar yürürlükte olan mevzuat tıpkı mevzuattır. 99’daki mevzuat bugüne kadar geçerli bir mevzuattır ve o mevzuatta da emekli olabilmek için üç koşul aranmaktadır. Bunlardan birincisi sigortalılık mühletini doldurmak, ikincisi 5 bin ila 5 bin 975 gün ortasında işe başlama tarihi itibariyle değişkenlik arz eden bir kademeli pirim günü sayısını doldurmak, üçüncü kural olarak da yaş koşulunu doldurmak. Hasebiyle 3 kaide yerine geldiğinde emekli olabilme hakkı elde edilebiliyor. Biz bu mevzuda AK Parti iktidarlarından evvel mevcut bulunan üç kuraldan yaş kaidesini büsbütün ortadan kaldırıyoruz ve bugün prestijiyle 1999’dan itibaren şu ana kadar yürürlükte olan mevzuata nazaran, kanunlara nazaran çalışma mühletini, sigortalılık müddetini ve tabi olduğu prim gün sayısını dolduran ve 1999’dan evvel sigortalılık başlangıcını başlatabilen bütün çalışanlarımıza yaş kuralı aranmaksızın emekli olma hakkı getiriyoruz. Münasebetiyle işin doğrusu, özü ve temeli tam da budur. Bunun dışındaki değerlendirmeler hakikati asla ve kata tabir etmemektedir.”

Bunun kıymetli bir ıslahat olduğunu vurgulayan Akbaşoğlu, “Bu düzenleme, AK Parti’nin, Cumhur İttifakı’nın verdiği kelamı pandemiye karşın, güç krizine karşın, zelzeleye karşın, her şeye karşın nasıl yerine getirdiğinin, ‘Yaparsa AK Parti yapar, yaparsa Cumhur İttifakı yapar.’ kelamının nasıl ete kemiğe büründüğünün tescilidir.” yorumunu yaptı.

Kaynak: AA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir