Eski İSO başkanlarından Hüsamettin Kavi son yolculuğuna uğurlandı

Kavi için İSO Odakule Fazıl Zobu Meclis Salonu’nda düzenlenen merasime, Dayanıklı’nın ailesi, İSO İdare Şurası Lideri Erdal Bahçıvan, İSO Meclis Lideri Zeynep Bodur Okyay, iş dünyası temsilcileri ve sevenleri katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan merasimde Hüsamettin Kavi için hazırlanan kısa sinema gösterildi.

Törende konuşan İSO İdare Şurası Lideri Erdal Bahçıvan, “iyi kalpli” ve “güzel İnsan” olarak nitelediği Kavi’nin vefatı nedeniyle derin keder duyduğunu tabir etti.

Sırası gelen mevte deva olmadığı belirten Bahçıvan, şöyle devam etti:

“Bize düşen ise veda edenlerin anılarına, bıraktıklarına sahip çıkmak. Bu bırakılanların, iyi hizmetlerin, uygun işlerin etrafında yarattığı tesirler; ortamızdan ayrılanların yakınlarının ve sevenlerinin en büyük tesellisi olmalı. İşte hayatlarını bu bedellerle güçlü bir halde besleyenler, bu son seyahati daha huzurlu yapabilir diye düşünüyorum. Hüsamettin Kavi Liderimize bu açıdan baktığımızda, ben eminim ki onu tanıyan hiç kimse, bu son seyahatteki yüksek maneviyat heybesinin bedelinden kuşku duymayacaktır. Başta ailesi olmak üzere bizlerin acısını hafifleten, Hüsamettin Liderimizin bizlere bıraktığı işte bu güçlü mirastır.”

Bahçıvan, Kavi ile İSO Meclisi’nde, İdare Kurulu’nda ve İSO Meclisi Başkanlık Divanı’nda uzun yıllar birlikte çalıştıklarını hatırlatarak, Dayanıklı’nın bir endüstrici olarak da, bir vatandaş olarak da, bir aile reisi olarak da örnek insan olduğunu söyledi.

Kavi’nin beyefendi ve sakin üslubuyla bir zarafet simgesi olduğunu söz eden Bahçıvan, “Sanayicilik ve İSO aşkını hiçbir vakit kaybetmedi. İSO, onun için her vakit bir sorumluluk ve meşguliyet alanıydı. Bitmek bilmeyen gücü vardı. Bu çok taraflı özellikleriyle gerek benim gerekse Odamızın kıymetlerine paha kattı. Bu nedenle şunu söylüyorum ki; ben bir başkanımı, bir ağabeyimi kaybettim. Şahsım olarak da, sanayi topluluğumuz ve odamız olarak da acımız ve kaybımız büyük.” diye konuştu.

Hüsamettin Dayanıklı’nın gençlere ve eğitime verdiği kıymete işaret eden Bahçıvan, şunları kaydetti:

“Bugün büyüyüp esaslı bir çınara dönüşen İstanbul Sanayi Odası Vakfı’nın öncü fikir insanlarından biriydi. Vakfın kurucuları ortasında olmakla birlikte birinci idare şurası başkanlığını da yaptı. Hüsamettin ağabey, bu özelliğiyle de her vakit bizlere rehberlik etmiştir. Bugün Odamızın mesleksel eğitim konusundaki çalışmaları, onun vizyonunu da kapsayacak halde ne keyifli ki sürüyor. İşte bu türlü değerli bir insan için bizlere düşen vazife, hiçbir vakit unutmadan, anılarını yaşatmaya çaba etmek olacaktır.”

– “Çalışmaları ve açtığı yol ile hepimize örnek oldu”

İSO Meclis Lideri Zeynep Bodur Okyay da “Bugün bir güzel dostumuzu ve büyüğümüzü ebediyete uğurluyoruz. Acımız ve kaybımız çok büyük. Çok üzgünüm. Hüsamettin Beyefendi, sağ duyusuna en çok güvendiğim, Odadaki ve Meclisteki birinci günlerimden bu yana sık sık akıl danıştığım, yüreği hoş bir dost ve insandı.” dedi.

Kavi’nin çalışmaları ve açtığı yol ile kendilerine örnek olduğunu aktaran Okyay, şöyle devam etti:

“Çalışkan ve fedakar bir duayendi. Zorluklarla ve belirsizliklerle yüzleştiğimiz vakitlerde, onun üzere büyüklerimizin varlığı bizlere her daim güç verdi. Artık vakitsiz vefatıyla biz dostlarının gönlünde ve İstanbul Sanayi Odası’nın geçmişinde doldurulması imkansız bir boşluk var. Allah Hüsamettin Bey’e rahmet eylesin. Işıklar içinde yatsın. Başta ailesinin ve tüm sevdikleri olmak üzere tüm İstanbul Sanayi Odası topluluğunun başı sağ olsun. Onu çok özleyeceğiz.”

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri ve İSO Meclis Üyesi Mehmet Büyükekşi de “Hepimiz için çok sıkıntı bir gün. Liderimizle uzun mühlet birlikte çalıştım. Çok hoş bir insandı. Ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dilerim. Ruhu şad olsun.” tabirlerini kullandı.

Eski İSO meclis liderlerinden Ömer Dinçkök ise Dayanıklı’nın vefatının çok vakitsiz olduğunu belirterek, “Çok çalışkan bir dostumdu. Sabah çok erken kalkardı. Faal hayatını hiç bırakmadı, spor yapardı. Günü hangi toplantıda tamamlayacağı bilinmezdi. Genç yaştan itibaren pek çok sivil toplum kuruluşunda vazife aldı ve hepsinin hakkını vermeye çalıştı. Çok sevilirdi ve topluluklarda sürekli bulunması istenirdi. Kimseyi kıramazdı. Ailesinin sevgisine ebediyen karşılık verirdi.” halinde konuştu.

Kavi’nin cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı Mescidi’nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının akabinde Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Galatasaray Kulübü Divan üyesi de olan Dayanıklı’nın cenaze merasimine, Dayanıklı’nın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Galatasaray Kulübü Lideri Dursun Özbek, İSO İdare Şurası Lideri Erdal Bahçıvan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, İSO Meclis Lideri Zeynep Bodur Okyay, iş dünyası temsilcileri ve sevenleri katıldı.

– Kavi, pek çok sivil toplum kuruluşunda etkin vazife aldı

İş dünyasında başta İSO olmak üzere pek çok sivil toplum kuruluşunda faal misyon alan, çok sayıda şirketin idaresinde bulunan Hüsamettin Kavi, 1950’de İstanbul’da doğdu.

İTÜ İnşaat Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1975’te askerliğini tamamlayan Kavi, 3 yıl profesyonel olarak inşaat kesiminde çalıştı. Hüsamettin Kavi, daha sonra Zeki Kavi tarafından kurulan Kavi Kablo şirketinde uzun yıllar çalıştı.

Kavi, şirkette 1989’da 39 yaşında getirildiği genel müdürlük vazifesini 2002’ye kadar sürdürdü. 1987 yılında girdiği İSO Meclisinde 1991-1993 yılları ortasında idare konseyi üyeliği yapan Hüsamettin Kavi, 1993’ten 2001 yılına kadar 4 devir İSO Başkanlığı’nı yürüttü.

Kavi, 2001-2009’da İSO Meclis Başkanlığı da yaptı. İstanbul Sanayi Odası Vakfı, Dayanıklı’nın idarede bulunduğu periyotta, Kavi ve idarenin ağır uğraşları ile kurulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir