CHP’li Gürer, kürsüden zabıta şapkasıyla seslendi

Meclis kürsüsüne zabıta şapkasıyla çıkan CHP Milletvekili Ömer Faruk Gürer, “Zabıtada yardımcı zabıta tarifiyle personel statüsünde çalışan tüm zabıtalara bir an evvel takım hakları verilmeli” dedi.

CHP Milletvekili Ömer Faruk Gürer, Meclis kürsüsünde başına Zabıta şapkası giyerek Zabıtaların meselelerine değindi. Gürer, konuşmasında şu sözleri kullandı;

*Yıllardır yardımcı zabıta olarak çalışan ya da itfaiyede birebir pozisyonda olanlar bulunuyor. Bu kardeşlerimiz zabıta yani 657’ye tabi memur olan zabıtayla tıpkı işi yapıyorlar. Onları gönderiyorsunuz, kontrole çıkıyorlar, yıkımla ilgili sorumlulukları var, hiçbir garantileri yok, üstlerine giydirilen zabıta üniformasının dışında ne yazık ki emekçi statüsünde.

Foto: Zekeriya Albayrak

“CİDDİ HAKSIZLIKLAR YAPILIYOR”

*Bu arkadaşlara Türkiye genelinde önemli manada haksızlık yapıyorlar. Haydi belediyedeki süreksiz çalışanları, mevsimlik çalışanları görmezden gelip onları kenara ittiniz lakin zabıta da görünmez değil ki kardeşim, her gün zabıta gözünüzün önünde.

*O insanların mağduriyetinin ortadan kaldırılması lazım. Bu bağlamda zabıtada yardımcı zabıta tarifiyle personel statüsünde çalışan tüm zabıtalara bir an evvel takım hakları verilmeli.

*Onlar da asıl işi yapıyorlar, belediyenin bütün çalışmalarında yer alıyorlar lakin takımları yok. İçişleri Bakanlığı tarafından zabıta memurlarının takımları verildiğinde takım açığı olmadığı için de ne yazık ki bugüne kadar o arkadaşlarımızın meselelerine kulak tıkandı.

“HAKKINI VERMİYORSUNUZ”

*Düşünebiliyor musunuz 657’ye tabi bir zabıta memuru ile belediyede şirket emekçisi olan zabıta memuru birebir misyonu yapıyorlar, tıpkı kontrole gidiyorlar, çarşıdalar, pazarcılar, yıkımdalar, ruhsattalar, kontroldeler lakin hakka geldiğiniz vakit onların hakkını vermiyorsunuz.

*Böyle bir mantıkla bu olaylara yaklaşmak ayrımcı bir zihniyetin ta kendisidir. O manada yardımcı zabıta statüsünde olanların bir an evvel zabıta takımlarına alınması, bu manada mağduriyetlerin giderilmesi lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir