CHP’den hayali seçmen uyarısı

MEHTAP GÖKDEMİR- CHP Parti Okulu’nun Hukuk Tahlil Masası “Seçim Güvenliği Sorunu İçin Tahlil Raporu” hazırladı. “Hayali seçmen” uyarısı yapılan raporda, tekrarlanmış oy kullanımının önlenmesi için seçimlerde oy kullanan seçmenlere parmak boyası uygulaması önerildi.

“Oy torbası nöbeti” önerisi de yer alan raporda, seçim sürecinde 6’lı masa ile iş birliği ve dayanışma içinde olunması, şikâyet ve itirazlarda da birlikte hareket edilmesi istendi.

Hukuk Tahlil Masası tarafından hazırlanan Seçim Güvenliği Sorunu İçin Tahlil Raporu’nda, seçim güvenliği için teklifler şöyle sıralanıyor:

Parmak boyası önerildi

*Seçimden evvel seçmen sayısının yanlışsız tespit edilmesiyle ilgili titizlikle çalışılmalı, adresler tek tek denetim edilip yinelenmiş ya da hayali seçmen olup olmadığı saptanmalı, seçmen kütüklerinin doğruluğu incelenmelidir.

*Mükerrer oy kullanımının önlenmesi için seçimlerde oy kullanan seçmenlere parmak boyası uygulaması tekrar uygulanmalıdır.

*Seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası süreçlerde 6’lı masa (Muhalefet Partileri) ile iş birliği ve dayanışma içinde olunmalı şikâyet ve itirazlarda da birlikte hareket edilmelidir.

*Seçim ve sandık güvenliği açısından barolarla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve gönüllülerle iş birliği yapılmalı, her binaya en az bir avukat görevlendirilmelidir.

*Sandık görevlilerine (asıl ve yedek olmak üzere) sandık müşahitlerine, bina ve alan sorumlularına sandık güvenliği eğitimleri (mümkünse uygulamalı) verilmeli, eğitim almayanlara misyon verilmemelidir.

*Sandıklarda seçim sonuçlarının belirleyicisi olan ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları eksiksiz olarak temin edildikten sonra, fotoğrafları çekilerek ve en kısa yoldan bina sorumluları aracılığıyla ilçe merkezlerine bildirilmelidir.

*Seçim sonuçlarının birleştirilmesi etabında internet ve güç kesilmesi üzere aksaklıklar için tedbir alınmalıdır.

*Sandık başında fiilen misyon yapan sandık vazifelilerinin, sandık sonuç tutanaklarını oy sayım ve döküm süreçleri tamamlanmadan evvel katiyen imzalamamaları ve sandık başını terk etmemeleri sağlanmalıdır.

*Sandık vazifelileri, oy torbalarını son ana kadar muhafazalı, torbayı teslim edinceye kadar oradan ayrılmamalıdır.

*Tutanakların birleştirilmesinden sonra listelerin elektronik ortamda toplandığı basamaklardaki kayıplar ve usulsüzlüklerle ilgili partiler çok sıkı takipte olmalı ve alınacak bu önlemler somut bir biçimde paylaşılarak halka itimat verilmelidir.

Kılıçdaroğlu  Akşener’i ziyaret etti

CHP önderi Kılıçdaroğlu, dün UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener’i partisinin genel merkezinde ziyaret ederek, 2 Ekim’de gerçekleşecek altılı masa toplantısının gündemine ait görüş alışverişinde bulundu. CHP başkanı konut sahipliğinde gerçekleşecek toplantı için masadaki başka önderlere yönelik başlattığı ziyaret tipini dün Akşener ile görüşerek tamamlamış oldu.

Kılıçdaroğlu’nu, ÂLÂ Parti kurmayları Koray Aydın ve Cihan Paçacı kapıda karşıladı. Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek de geldi. İki başkanın görüşmesi basına kapalı ve baş başa gerçekleşti. 1 saat 40 dakika süren görüşmenin ‘olumlu’ geçtiği tabir edildi. Kurmaylar görüşmeye ait, “Herhangi bir sorun yok” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir