Brezilya sandık başında: Bolsonaro mu da Silva mı?

Brezilya’da halk, lokal saatle 08.00’de açılan sandıklarda oy kullanmaya başladı. Yaklaşık 156 milyondan fazla seçmenin oy kullanacağı genel seçimde devlet liderinin yanı sıra, 27 eyalet valisi, senatörler, federal ve lokal milletvekilleri de belirlenecek. Devlet başkanlığı seçiminde ülkenin mevcut devlet lideri çok sağcı Jair Bolsonaro ve Brezilya’nın eski devlet lideri solcu Luiz Inacio Lula da Silva adaylar ortasında ön plana çıkıyor.

Seçim öncesi yapılan anketlere nazaran Bolsonaro’nun yüzde 36, Lula’nın ise yüzde 50 oranında oy alması bekleniyor. Oyların yarısından fazlasını alan aday devlet lideri seçilirken, hiçbir adayın bu orana ulaşamaması durumunda ise en çok oyu alan iki aday 30 Ekim’de yapılacak ikinci çeşit seçiminde yarışacak. Seçim yarışında Lula’nın kazanmaya en yakın aday olmasına karşın muhafazakarların oluşturduğu koalisyonun kongrenin her iki meclisinde de çoğunluğu ele geçirmesi bekleniyor.

Seçim öncesi yaptığı açıklamada pak ve şeffaf bir oylama olması durumunda sonuca hürmet duyacağını belirten Bolsonaro, daha evvel seçim makamlarını kendisine komplo kurmakla suçlayarak, seçim sonuçlarına itiraz edebileceğini söylemişti.

Saat 17.00’de kapanan sandıkların akabinde yaklaşık bir saat içinde ön sonuçların açıklanması bekleniyor.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir