ABD’li büyükelçiden Türkiye-Yunanistan savaşı yorumu: Washington’ın pozisyonunu söyledi

ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi George Tsunis, mümkün bir Türkiye-Yunanistan savaşında Amerika Birleşik Devletleri’nin nasıl bir konum alacağını söyledi.

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki tansiyon devam ederken, evvelki gün Yunan ANT1 televizyonuna çıkan ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi George Tsunis açıklamalarda bulundu. Yunan kökenli Tsunis, ABD Lideri Joe Biden ile yakınlığını anlattığı röportajda mümkün bir Türkiye-Yunanistan savaşında Washington idaresinin nasıl bir durumda olacağını da lisana getirdi.

Tsunis, “Öncelikli yaklaşımımız Yunanistan ve Türkiye’nin görüşerek farklılıklarını diplomatik olarak ve memleketler arası kanunlara uygun biçimde çözmeye çalışmaları olacaktır. Öbür bir metot yok. Ortada riske atılacak çok şey var. Zira her iki ülke de hürmet duyulan müttefikler ve NATO’nun değerli üyeleri” dedi.

“ABD YORULMADAN ÇALIŞACAK”

ABD’li diplomat, “Fakat bu mevzular çok önemli ve değerli. Kimse bu tansiyonun yapan olduğunu düşünmüyor. Biz daima olarak Yunanistan ve Türkiye’ye bu halde hareket etmelerine yönelik davette bulunuyoruz. Birçok bağda zorluklar vardır ama bu mevzuda barış birincil öncelik olmalı ve tahlil diplomatik olmalı” dedi.

ABD’li büyükelçiye yöneltilen, “Yunanistan’a yönelik bir taarruz olursa Yunanistan yanlış başına mı hareket eder” sorusuna ise, “Yunan ordusunun topraklarını muhafazaya yetecek gücü var. Lakin ABD büyükelçisi olarak, ABD’nin de yorulmak bilmeden barış için çalışacağını söyleyebilirim” tabirini kullandı. Tsunis, iki ülke ortasındaki meseleler çözülebileceğini de lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir