Yunanistan, Polonya ve Belçika’dan AB’ye ‘doğalgaz tavan fiyatı’ isyanı

Avrupa Birliği (AB) güç bakanlarının güç masraflarını düşürmek için doğalgazda 275 euro/MWH’luk yani 1000 metreküp başına 3040 dolarlık fiyat tavanı uygulama teklifini kıymetlendirdikleri toplantıda Yunanistan, Polonya, Malta ve Belçika önerilen bu fiyata karşı çıktı.

Polonya İklim Bakanı Anna Moskwa, teklifi “şaka gibi” olarak nitelerken, metnin fiyat tavanını piyasanın hayli üzerinde belirleyeceğine dikkat çekti. “Önümüzdeki metin tatmin edici değil” diyen Belçika Güç Bakanı Tinne Van der Straeten, teklifin fiyatlar üzerindeki tesirinin gereğince açık olmadığını belirtti.

Yunanistan’ın güç bakanı, 150-200 euro/MWH bandında fiyat tavanının “gerçekçi” olacağını söylerken, Malta güç bakanı da düzeneğin devreye girmesi için belirlenen katı kuralların uygulamayı “imkansıza yakın” kıldığını söz etti.

AB ülkelerinden 15 kadarı, güç fiyatlarını denetim altında tutacak sabit bir fiyat tavanı uygulanmasını talep ediyor.

Fiyatın tavanının muhalifleri Almanya, Hollanda, İsveç, Avusturya ve Finlandiya ise fiyat tavanının arzı öteki kaynaklara yönelteceğini, hasebiyle da doğalgaz tüketimini azaltmaya yönelik motivasyonu düşüreceğini savunuyor. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir