Ümraniyespor-Fenerbahçe maçında hakem kararları doğru muydu?

Hürriyet müellifi Fırat Aydunus, futbol kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan HangiKredi Ümraniyespor – Fenerbahçe maçındaki hakem kararlarını yorumladı. Ümraniyerspor teknik yöneticisi Recep Uçar hakem kararlarına ‘Yeter artık’ diyerek reaksiyon göstermişti. Pekala kararlar yanlışsız muydu? İşte Fırat Aydunus’un değerlendirmeleri…

“Süper Lig’de bu dönem 10. maçını yöneten Abdulkadir Bitigen, yapay zekanın güvendiği ve zorluk derecesi yüksek müsabakalara atadığı bir hakem. Vazife aldığı 10 maçın 7’si 4 büyüklerin müsabakalarıydı. Ümraniye-Fenerbahçe maçının VAR hakemi Mustafa Öğretmenoğlu, cuma, cumartesi ve pazar günleri çeşitli maçlarda AVAR misyonu üstlendikten sonra dünkü karşılaşmada VAR masasına oturdu. Sanırım deneyimli olduğu için bu türlü yapıldı. Bu maçtaki 4. hakem (Bahattin Şimşek) ve gözlemci (Cem Papila) atamaları da dikkat cazipti. Çünkü Şimşek hafta içinde Fenerbahçe-Rizespor kupa maçında hakemlik, Papila da gözlemcilik yapmıştı. Üstelik her iki isim de Fenerbahçe-Rizespor maçı oynanmadan dünkü mübakaya atanmıştı. Bu üzere atamaların hakemleri ve gözlemcileri yıpratacağı, onlara ziyan vereceği gerçeğinin farkına varılması kaide.”

Tartışmalı pozisyonlar

“İlk yarının son dakikalarında Onur ceza alanına girdiği sırada Lincoln ile girdiği çabada yere düştü. Burada Lincoln’ün müdahalesi yok; Onur’un ayağı Fenerbahçeli futbolcunun ayaklarına takılıyor.”

“Hakem Abdulkadir Bitigen birinci yarıda Lincoln’e gösterdiği sarı kartta ne kadar haklı ise, İrfan Can’a sert bir faul yapan Sackey’in de sarı kart görmesi gerekiyordu.

Kart enflasyonunun yaşandığı ikinci 45 dakikada spesifik hakem kararları vardı. Umut Nayir ile Enner Valencia’nın karşılıklı penaltı beklediği durumlarda devam kararları hakikat idi.”

İptal edilen goller

“Fenerbahçe’nin attığı ikinci golde yardımcı hakemin neden bayrak kaldığını ve orta alana koşmadığını anlayamadım. Valencia ofsayt konumunda değildi. Gol öncesi Ümraniye’nin faul beklediği konumda ise Samet’in topa net biçimde dokunduğu ve faul olmadığı görülüyor. Münasebetiyle VAR incelemesi sonucu gelen gol kararı yanlışsız.

Ümraniye’nin iptal edilen golüne gelince… Atak başlangıç fazı düşünüldüğünde VAR hakemi Mustafa Öğretmenoğlu’nun konumu hakem Abdulkadir Bitigen’e izletmesi gerçek. Çünkü Glumac, Batshuayi’yi formasından çekerek topa sahip oluyor. Burada müdahale faul olduğu için iptal kararı gerçek. Lakin konumun içindeki Batshuayi’nin rakibine hareketi de sarı kartlıktı. Hakemin golü iptal ettikten sonra sportmenlik dışı hareketten ötürü Batshuayi’yi 2. sarıdan kırmızı kartla ihraç etmesi gerekiyordu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir