Ülkü Tamer hakkındaki ilk biyografi kitap yayınlandı

Türk edebiyatında yer edinen, güçlü muharrir ve şairlere sahip Gaziantep’in mihenk taşlarından olan Dava Tamer’in çocukluğu, gençliği, aile münasebetleri, Gaziantep ile olan bağı, şiirle buluşması, şiirleri, sinema sevgisi, senaristliği üzere tüm taraflarıyla ele alan kitap, içerisinde şaire ilişkin fotoğrafları da barındırıyor. 

Kitabın yayınlanması için uyum Gazikültür İdare Heyeti Lideri Hakan Tanrıöver tarafından sağlanırken, yapıtın editörlüğünü Gazikültür Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar yaptı.

Toplam 345 sayfadan ve altı kısımdan oluşan kitap, Panorama 25 Aralık Müzesi, Gaziantep Zeugma Müzesi ve Arkeoloji Müzesi Gazikültür mağazalarında, Türkiye çapında seçkin kitapçılarda, Gazikültür’ün internet sitesi www.magazagaziantep.com ve kitap satışı yapan seçkin internet sitelerinde satışa sunuldu.

YAKAR: DAVA TAMER, İLHAMINI GAZİANTEP’TEN ALMIŞTIR

Kitap hakkında açıklama yapan Gazikültür Genel Müdürü Halil İbrahim Yakar, Gaziantep’in geçmişten gelen kültür ve edebiyat birikimine değinerek şunları söyledi:

“Şiiri üzere yaşayan seçkin şairlerimizden olan Dava Tamer’in Antep’te başlayan hayat seyahati görebildiğimiz kadarıyla, edebiyat ve sanatla süslenmiş olarak devam etmiştir. Memleketi ile gönül bağını hiçbir formda koparmayan Tamer, ilhamını Gaziantep’ten almıştır. Dava Tamer’in Gaziantep’ini kendi kaleminden takip etmek mümkündür. Bu konuda anı-belge niteliğinde olan ‘Yaşamak Hatırlamaktır’ kitabına bakmak kâfi olacaktır. Bu yapıtında hayatının çok kıymetli detaylarını aşikar etmesinin yanı sıra çocukluğunun Gaziantep’ini güçlü tasvir yeteneğiyle resmeder. Antepli birçok tarihi karakter ve yer Tamer’in gözünden yüreğimize işlenir. Birebir biçimde, Türk edebiyatının en güçlü metinlerinden olan, Alleben Hikayeleri de Antep’in özgün karakterini yansıtması bakımından bir şaheserdir. Kentimizin kimliğini yansıtması bakımından Tamer’in bu yapıtlarının özel bir yeri vardır.” 

 

BASIN-HABER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Ayrıntılı bilgi için: Basın-Haber Şube Müdürlüğü
0 342 211 12 00 Dâhili 2323-2324

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir