Türkiye doğalgaz konusunda Arap ülkesi ile anlaştı!

Avrupa’yı tesiri altına alan doğal gaz sıkıntısının yaşandığı ortamda Türkiye, çok kritik adımlar atarak doğal gaz sıkıntısından en az etkilenen ülke olma yolunda ilerliyor. Bu kapsamda Türkiye, daha evvel hiç gaz alışverişinin yapılmadığı Umman ile yenilenebilir güçte kazan kazan anlayışla iş birliği yaptı. Ayrıyeten Ortadoğu’daki stratejik ortaklarından Katar ile gelecekte daha fazla güç iştiraki planlandı.

 

Doğal gaz arz güvenliği tehdidiyle karşı karşıya kalan Avrupa, yeni önlemler açıklayıp tasarrufa yönelirken Türkiye, kışa depoları dolu giriyor. Türkiye, depolarını doldurup yenilenen mutabakatlarla kışa hazırlıklı girecek.

Ukrayna ve Rusya savaşı sonrası Rusya’nın uyguladığı doğal gaz ve petrol ambargosu Avrupa’yı kışa girerken endişelendiriyor. Her gün yeni bir karar alıp tasarruf modelleri açıklayan Avrupa, güç arz güvenliği zahmetiyle karşı karşıya kaldı.

Avrupa, kışa doğal gaz eksiği tehlikesiyle girerken, depolarını dolduran Türkiye ise kışa hazırlıklı giriyor. Avrupa’yı tesiri altına alan doğal gaz probleminin yaşandığı ortamda Türkiye ise çok kritik adımlar atarak doğal gaz sıkıntısından en az etkilenen ülke olma yolunda ilerliyor.

Sabah’ın haberine nazaran, Doğu ile batıyı birbirine bağlayan ve üzerinden boru sınırlarının geçtiği Türkiye’nin gaz meselesinden etkilenmemek için aldığı kritik kararlar ise şunlar:

Doğal gazda biten mevcut kontratlar yenilenirken, yeni LNG muahedeleri yapıldı. Sonrasında Tuz Gölü ve Silivri yer altı doğal gaz depoları yüzde 100 doluluğa ulaştırıldı.

Türkiye’nin 2002’de 92 milyon metreküp olan günlük doğal gaz giriş kapasitesi 362 milyon metreküpe çıktı. Ağır güç diplomasisi yürütüldü; Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez öncülüğünde son aylarda güç alanında milletlerarası görüşmelere yük verildi.

Daha evvel hiç gaz alışverişinin yapılmadığı Umman ile yenilenebilir güçte kazan kazan anlayışla iş birliği yapıldı. Ortadoğu’daki stratejik ortaklarından Katar ile gelecekte daha fazla güç iştiraki planlandı.

G20 Güç Bakanları Toplantısı ve ikili görüşmelerle memleketler arası iletiler direkt muhataplarına iletildi. Uzak Asya’daki güç partneri olan Malezya ile ortaklaşa gaz ve petrol arama imkânları değerlendirildi. Üçüncü ülkelerle ortak çalışma potansiyeli değerlendirildi.

Avrupa’da en fazla güç tüketen ülkelerden olan Almanya ile yenilenebilir güçte fikir alışverişi yapıldı. Geleceğin gücü hidrojenle ilgili teknoloji transferleri ve vizyon paylaşımı yapıldı. Milletlerarası yenilenebilir güç şirketleriyle Türkiye’ye yatırım imkânlarıyla ilgili ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Türk ve Avrupa coğrafyasının yakından takip ettiği Türkiye – Azerbaycan II. Güç Forumu düzenlendi. Foruma ağır iştirak sağlandı. İki ülkeden kamu ve özel bölümden üst seviye temsilciler bir ortaya geldi.

Hidrokarbon, petrokimya, yenilenebilir güç, elektrik iletimi ve madencilik üzere birçok alanda görüş alışverişinde bulunuldu. İş birliğini geliştirmek için protokol imzalandı.

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir