TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu asgari ücret gündemiyle toplanacak

TÜRK-İŞ Liderler Heyeti, Genel Lider Ergün Atalay başkanlığında yarın toplanıp taban fiyat görüşmelerinde izlenecek yol haritasını masaya yatıracak.

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni minimum fiyatı belirleme çalışmalarında süreç yarın saat 14.00’te Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığındaki birinci toplantıyla başlayacak.

İşçi, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Taban Fiyat Tespit Kurulu’nda personel kesitini temsil eden TÜRK-İŞ, bu toplantıdan saatler evvel Liderler Heyeti’ni toplayacak.

Konfederasyona üye 34 sendikanın yöneticilerinin katılacağı toplantıda, sendikaların minimum fiyata dair görüş ve talepleri alınıp, görüşmelerde izlenecek yol haritası masaya yatırılacak.

TÜRK-İŞ, yarınki Minimum Fiyat Tespit Kurulu’nda, konfederasyonun Açlık ve Yoksulluk Sonu Araştırması’ndaki sayıları, besin enflasyonundaki oranları ve fiyatlar üzerindeki gelir vergisi yükünü gündeme getirecek.

Bu yıl Kurulda personel heyetinin başkanlığını TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Lideri Pevrul Kavlak yürütürken, heyette Haber-İş Sendikası Genel Lideri Veli Solak, Tarım-İş Sendikası Genel Lideri İlhami Polat ve Türkiye Çimse-İş Sendikası Genel Lideri Zekeriya Nazlım yer alacak.

Asgari fiyat nasıl belirleniyor?

Asgari fiyatı, yasa gereği emekçi, patron ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 şahıstan oluşan Taban Fiyat Tespit Kurulu belirliyor. Komite, yeni taban fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kere toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği kurul, en az 10 üyenin iştirakiyle toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde liderin bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari fiyat net 5 bin 500 lira

Asgari fiyat, bir personel için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari fiyatın patrona toplam maliyeti, bir emekçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt minimum fiyat, 1003 lira 1 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu patron işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir