TARSİM, 366 milyon lira kuraklık ödemesi yaptı

TARSİM’den yapılan açıklamaya nazaran, şirket, Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası kapsamında 2022 yılına özel üreticinin primine yüzde 70 devlet prim dayanağı sağladı.

Türkiye genelinde 151 bin adedin üzerinde kuraklık randıman sigortası poliçesi tanzim edildi. 2,6 milyon dekar alan sigortalandı. Eksperlerin saha müşahede ve randıman tespit çalışmalarının akabinde 51 vilayetteki 305 ilçede yer alan 3 bin 50 köyde eşik kıymetlerin altında randıman gerçekleştiği tespit edildi. Kelam konusu köylerde sigortalı olan tüm üreticilere hasar ödemesi yapılarak, ziyanları karşılandı.

Bu yıl sigortalı üreticilerden toplanan 72 milyon TL prim karşılığında, 1,2 milyon dekar alan için 366 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirildi.

Geçen yıl Kuraklık Randıman Sigortası kapsamında, 67 vilayetteki 375 ilçede yer alan 5 bin 311 köyde yaklaşık 50 bin adet hasar tespit çalışması yapılmıştı. Kelam konusu randıman tespit çalışması yapılan yer sayısı 70 ile, 432 ilçeye ve 6 bin 717 köye ulaştı.

“Ürünler randıman kayıplarına karşı garanti altına alınıyor”

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üreticiler, kuru tarım alanlarında üretimini yaptıkları buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, nohut, mercimek eserleri ve bu eserlerin sertifikalı tohumlukları ile ek prim karşılığında ve isteğe bağlı olarak sertifikalı tohumlukların sap kısmını, kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, çok nem, çok yağış risklerinden kaynaklı köy genelinde direkt meydana gelebilecek randıman kayıplarına karşı Köy Bazlı Kuraklık Randıman Sigortası ile garanti altına alabiliyor.

Köyün ortalama randımanı, TÜİK ve TARSİM bilgileri temel alınarak tespit edilen randımanı tabir ediyor. Köy Bazlı Kuraklık Randıman Sigortasında, köyün eşik randıman kıymeti, köyün ortalama randımanının yüzde 70’i alınarak belirleniyor. Her eser ve köy için kuru kurallarda randıman kıymetleri başka ayrı belirlenip, poliçeler bu doğrultuda düzenleniyor.

Sigorta kapsamındaki bir riskin gerçekleşmesi halinde, sigortalı üreticinin, hasar ihbarına ait rastgele bir beyan yükümlülüğü bulunmuyor.

Eksperler tarafından köye ilişkin referans parsellerde yapılan randıman tespitleri sonucunda, gerçekleşen ortalamanın, eşik randıman kıymetinin altında olması halinde, Köy Bazlı Kuraklık Randıman Sigortası yaptıran tüm üreticilere poliçe bitiş tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde hasar ödemesi yapılıyor.

Köy Bazlı Kuraklık Randıman Sigortası gönüllülük temeline dayanıyor ve poliçeler üreticilerin isteği doğrultusunda düzenleniyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir