Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: Gençliğin dinamizminden yararlanmamız lazım

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, gençliğin dinamizminden yararlanmanın değerine dikkati çekerek, “Gençliğin tarıma ilgisini artırmak ve gençlerin tarımda yer alması hepimizin önceliği” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ulusal Eğitim Bakanlığı ortasındaki “Köy Hayat Merkezleri Projesi” İşbirliği Protokolü İmza Merasimi, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de iştirakiyle gerçekleştirildi.

Kirişci, Tarım ve Orman Bakanlığında düzenlenen merasimde, geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Ortanca yaş yükseldi

Türkiye’nin genç nüfusuna karşın, tarım dalında yüklü olarak 55 yaş ve üzeri üreticilerin bulunduğuna değinen Kirişci, “Biz artık ülke olarak yavaş yaşlanıyoruz. Bundan 5 yıl öncesinde 31,7 olan ortanca yaşımız 33,1’e geldi. Gençliğin dinamizminden yararlanmamız lazım. Gençliğin tarıma ilgisini artırmak ve gençlerin tarımda yer alması hepimizin önceliği.” diye konuştu.

Kirişci, köyden kente plansız göç nedeniyle meseleler yaşandığına değinerek, tarım ve besinin stratejik kıymete sahip kesimler olduğunun Kovid-19 salgını ile yine fark edildiğini söyledi.

Kırsala dönüşün tekrar gündeme geldiğini anlatan Kirişci, burada da ikinci bir yüzeyselliğin yaşanmasını istemediklerini, bu kapsamda bu projeye kıymet verdiklerini lisana getirdi.

Kirişci, eğitimin kendileri için vazgeçilmez bir bahis olduğuna dikkati çekerek, “Okullarımızda eğitimle ilgili faaliyetleri en üst seviyede sürdürerek tarımda hem verimlilik hem de daha fazla ve kaliteli üretim noktasında önemli bir uzaklık kat edeceğiz” tabirini kullandı.

Tarım için gençlik kurulu kuruluyor

Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında “Tarım ve Orman Gençlik Konseyi” isimli bir yapı oluşturacaklarını anlatan Kirişci, “Bununla ilgili çalışmalarımızı tamamladıktan sonra, eminim tarla, bağ, bahçemizde, ahırda, ağılda, kümeste, 55 yaş üzerini değil, 20, 25, 30, 35 yaşlarında gençleri göreceğiz. O gençlerimiz de para kazandıklarının farkına varacaklar. Daha konforlu, tabiatla daha iç içe bir ömrün olduğunu fark edecekler” formunda konuştu.

Kirişci, bilhassa bayanlara sağlanacak dayanaklarla de gençleri ve aileleri kırsalda bir ortaya getirebileceklerini söyledi.

Konuşmaların akabinde Bakanlar Kirişci ve Özer, iş birliği protokolünü imzaladı. İmzaların atılmasının akabinde Kirişci, tarımda teknolojinin ilerleyişinden bahseden Kirişci, led ampüllerle fotosentez muhtaçlığının karşılandığı, topraksız bir kültürde üretimin yapıldığı bir sistemi tanıttı.

Kirişci, bu üzere teknolojileri hem öğreticilerin hem de onlardan öğrenecek şahısların göreceğine işaret ederek, “Çocuklarımız ve gençlerimiz teknoloji varsa ilgi duyuyor. Onların hala zihninde kara saban, kazma, kürek var. Lakin tarımda açıkta, örtü altında topraklı, topraksız üretim var. Yalnızca 780 bin kilometrekarede değil, 462 bin kilometrekarede, mavi vatanda da yeşil vatanda da her yerde üretime dönüştürelim, rahmete dönüştürelim istiyoruz” dedi.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir