Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan seçim tarihi tartışmalarını bitiren açıklama: Bu millet 14 Mayıs’ta gereğini yapacaktır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Küme toplantısında konuştu. Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen zelzeleler sonrası yine başlayan seçim tarihi tartışmalarına da değindi.

“KİMİ EKSİKLİKLER, AKSAKLIKLAR YAŞANMIŞTIR”

Muhalefetin zelzele sonrası hükümete olan tenkitlerine karşılık veren Erdoğan, “Kimi eksiklikler, aksaklıklar yaşanmıştır ancak herkes şahittir ki var gücümüzle yardıma koştuk. Birilerinin insanlarımızla birlikte devletin de enkaz altında kalmasını ellerini ovuşturarak beklediğini biliyoruz. İvedilikle yapılması gereken tüm işler yapılınca bunlar da eski kimliklerine büründüler. Bu sirk cambazları, bu felaket tellalları bölgeye bugüne kadar ne kadar gittiler? Biz bölgeye iki defa gittik, arkadaşlarım zati daima bölgede” sözlerini kullandı.

“BU MİLLET 14 MAYIS’TA GEREĞİNİ YAPACAKTIR”

Seçim tarihi tartışmalarına da değinen Erdoğan, “Bugün yavru muhalefet çıkmış yargıyı bizim yönlendirdiğimizi, bizim adeta taraf verdiğimiz söylüyor. Ya ayıptır. Türkiye’de Erdoğan’ın bu mevzuda nasıl davrandığını Rabbim bilir. Sen evvel kendini düzelt. Bu millet inşallah 14 Mayıs’ta gereğini yapacaktır. Bu cins kuru sıkı atanlara da prim vermeyecektir. Birileri için oturduğu yerden atıp tutmak kolay” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Ülke olarak her ne kadar birileri kabul etmese de asrın felaketi diye nitelenen 7.7 ve 7.6 ve sonrasında gelen büyüklüğü 6.6’ya kadar çıkan 11 bin 400 sarsıntı yaşadık. Bölgede 62 ilçede ve 10 bin 190 köyde çok önemli yıkımlara neden olan zelzeleleri yaşamaya devam ediyoruz. Büyüklükleri 4’ün, 5’in, 6’nın üzerine çıkabilen sarsıntı tedirginliği sürüyor. Sürecin olağan olmadığını tüm bilim insanları söylüyor. Türkiye bir çeşit zelzele fırtınasına tutulmuş durumdadır.

“BÜYÜK BİR ACI YAŞATTI”

Depremleri engelleyebilmemiz mümkün değildir. Bize düşen nazaran şudur; evvela sarsıntı öncesi altyapısıyla, konutlarıyla, işyerleriyle inançlı yerleşim yerleri inşa etmek, hazırlık yapmaktır. Akabinde ise en faal acil yardım çalışmalarını yürütmek, yaraları sarmaktır. Her iki bahiste da ülkemiz son 20 yılda geçmişle mukayese edilemeyecek ilerleme kaydetmiştir.

Seliyle, heyelanıyla, yangınıyla, kuraklığıyla daha farklı afetlerle de yüzleştik. terörden sığınmacı akınına, siyasi ve toplumsal kaos denemelerine ve darbe teşebbüslerine kadar öbür sınamaları da bunların üzerine eklememiz gerekiyor. , 6 Şubat’ta 11 vilayetimizi vuran zelzele fırtınası milletimize hepsinden büyük bir acıyı yaşattı. 500 km’lik çapa sahip 14 milyon insanımızı direkt etkiledi. Ağır kış kaidelerinin tesirli olduğu günde karşı karşıya kaldık. Yıkılan altyapının ve yaşanan karmaşanın getirdiği zorluklar ve hava koşulları bizi zorladı.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI

Son tespitlere nazaran yıkık, acil yıkılacak 203 bin 958 binada 583 bin 628 bağımsız kısım var. Bunların yüzde 98’i de 2000 öncesi yapılan binalardan oluşuyor. Yıkık bina sayısı 31 binin üzerindedir. Ülkemizdeki tüm arama kurtarma takımlarının, dünyadaki çok değerli arama kurtarma takımlarını topladık. 35 bin arama kurtarma görevlisine ulaşabildik. 271 bin kamu vazifelisi, 15 bin iş makinesi, 78 uçak, 115 helikopter, 38 gemi görevlendirdik. Gönüllülerle neredeyse yarım milyon insan depremzedelerin imdadına koştu.

İdeal bir arama kurtarma grubu 80 şahıstan oluşurken, en küçük ünitede 20 şahıstan oluşması gerekiyor. Ülkü olarak 437 binaya, taban 1750 binaya müdahale edebilecek kapasiteye ulaştık.

Felaketin haberini alır almaz, koşulları zorlayarak yapılacak her şeyi yapma uğraşı içinde olduk. OHAL, zorlayıcı sebep ilanlarını yaparak türel altyapıyı kurduk. Askerimizi, polisimizi, jandarmamızı, madencimizi, ormancımızı, din görevlimizi, savcımızı, gönüllülerimizi alanda muhtaçlık duyulacak herkesi seferber ettik. Bölgeye intikal eden 90 ülkeden takımları de devreye aldık.

“BÖLGEYE KAÇ SEFER GİTTİLER”

Buna karşın kimi eksiklikler, aksaklıklar yaşanmıştır. Herkes şahittir ki var gücümüzle ve en süratli biçimde depremzedelerin yardımına koştuk. Birinci andaki eksikler tamamlanıp arama kurtarmadan enkaz kaldırmaya, süreksiz barınma alanı ve kalıcı konutların inşasına kadar her şey yoluna girince bunlar da kimliklerine büründüler.

Birilerinin devletin ve hükümetin de yıkıntılar altında kalmasını ellerini ovuşturarak beklediğini biliyoruz. Bütün bu sirk cambazları bölgeye kaç kez gittiler. Şahsım ve Cumhur İttifakı olarak bölgeye 2 defa gittik, arkadaşlarımız daima bölgede, vekillerimiz bölgede telefon diplomasisiyle, valilerimizle, kaymakamlarımızla, belediye liderlerimizle bölgeyi tarıyoruz.

“SİZ BİRİLERİNİN KISIR TARTIŞMALAR AÇMAYA ÇALIŞMALARINA BAKMAYIN”

Siz birilerinin asker üzerinden, çeşitli kurumlarımız üzerinden, insanımızın acısı üzerinden kısır tartışmalar açmaya kalkmalarına bakmayın. Bölge halkının, devletin tüm ögeleriyle harekete geçtiğini şahsen yaşayarak görüyor. Buradan bir kere daha zelzelenin birinci anlarından itibaren alanda çalışan herkese şahsım ve milletim ismine teşekkür ediyorum. Ülkemizin yardım davetine takviye veren dost ve kardeş ülkelere de şükranlarımı sunuyorum.

Daha evvel eşi ve benzerine rastlanmamış bu felaketin muhasebesini yapıyoruz. Sorulması gereken hesapları da isimli, siyasi olarak sormak boynumuzun borcudur.

BÖLGEYE YAPILACAK KONUTLAR

Enkaz kaldırma faaliyetlerine başladık. Süreksiz barınma alanlarını evvel çadır, akabinde konteynerlerle yüklü olarak dayadık, döşedik ve vatandaşlarımızı taşımaya başladık. Kent merkezlerinde ticaretin devamı için süreksiz ticari alan yapıyoruz. Zelzele bölgesinde 392 bin 350 konut ve 75 bin köy konutundan oluşan 468 bin hane inşa etmeyi planlıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir